×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Powiśle Lubelskie: przez grady więcej jest przemysłu niż ładnego jabłka

Autor: Radio Lublin 05 listopada 2021 09:52

Powiśle Lubelskie: przez grady więcej jest przemysłu niż ładnego jabłka Krzysztof Cybulak / fot. sadyogrody

Problem ze zbytem wyprodukowanych jabłek mają sadownicy z Powiśla Lubelskiego. Jabłka przemysłowego na rynku jest bardzo dużo, a punkty skupu nie są w stanie szybko przyjąć takiej ilości towaru.

– Dużym problemem jest także cena – mówi wiceprezes Związku Sadowników RP Krzysztof Cybulak.

- Więcej jest „przemysłu” niż ładnego jabłka. Praktycznie od Kazimierza po Kraśnik grady przeszły takie, że większość mamy „przemysłu” no i nie wiadomo kto na tym zarabia, bo ceny koncentratów wcale nie spadły. Moim zdaniem te 30 groszy tak jak było na początku sezonu, powinny te zakłady utrzymać, a nie utrzymały. Jest 20 groszy, a nawet w ubiegłym tygodniu przez kilka dni było 18 groszy. Stoimy niedaleko punktu skupu, są całe góry jabłek, pełne ciężarówki.

Natłok jabłka przemysłowego w skupach

- Prowadzimy skup. Ludzie denerwują się, bo chcą skrzynie, chcą sypać, a nie ma, na co i jest dużo jabłek. – mówią osoby prowadzące skup. – Jak tak dalej będzie, to ludzie jeszcze do grudnia będą zbierać. 

– Od godziny 6.00 rano zawsze kolejka z jabłkami, po 10-15 ciągników – mówią sadownicy.- Cena jest  beznadziejna i jeszcze taki natłok, że trzeba stać po 2-3 godziny w kolejce. Nie ma skrzyń, nie ma w co zbierać, jabłka leżą. Ja nie mam dużo, ale ci, co mają dużo, to mają tragedię, bo mają po 70 ton jeszcze na polach. Cena to również jest trauma na te ceny nawozu i oprysków, to śmiech w biały dzień. Gdzie szukać tych pieniędzy, co się wydało? - komentuje Krzysztof Cybulak.

Więcej w Radio Lublin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI