×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Popyt na mrożone warzywa i frytki wciąż niski (analiza)

Autor: www.sadyogrody.pl 20 czerwca 2021 11:05

Popyt na mrożone warzywa i frytki wciąż niski (analiza) Eksport warzyw mrożonych w okresie lipiec’20-marzec’21 zmalał / Fot. shutterstock

Produkcja mrożonych warzyw w firmach średnich i dużych w okresie cze’20-kwi’21 zmalała o 3,8% r/r, mimo wzrostu krajowych zbiorów warzyw w 2020 o 4%. Przyczyną był malejący popyt na tę kategorię w sektorze hotelarsko-gastronomicznym  – wynika z Agro Nawigatora banku PKO BP.

  • Popyt na mrożone warzywa i frytki wciąż jest niski, możliwa odbudowa popytu pod wpływem znoszenia restrykcji gospodarczych
  • Produkcja mrożonych warzyw w okresie cze’20-kwi’21 zmalała o 3,8% r/r, mimo wzrostu krajowych zbiorów warzyw
  • Eksport warzyw mrożonych w okresie lipiec’20-marzec’21 zmalał o 9,9% r/r. Spadki nasilały się podczas drugiej i trzeciej fali zachorowań

Opóźnione siewy warzyw

Według GUS, wiosenne chłody i deszczowa pogoda oraz przymrozki na koniec kwietnia, opóźniły terminy wysiewów (1-3 tyg. opóźnienie) oraz wschody warzyw gruntowych. Problem chłodnej wiosny występował też w krajach Europy Zachodniej. Wystąpiły opóźnienia m.in. w sadzeniu ziemniaków. Co więcej, powierzchnia upraw ziemniaków w 2021 w krajach UE-4 (Belgia, Francja, Holandia, Niemcy) zmalała o 3-5% r/r, choć głównie wskutek niekorzystnych uwarunkowań w przetwórstwie ziemniaków, związanych z COVID-19.

Produkcja mrożonych warzyw w firmach średnich i dużych w okresie cze’20-kwi’21 zmalała o 3,8% r/r, mimo wzrostu krajowych zbiorów warzyw w 2020 o 4%. Przyczyną był malejący popyt na tę kategorię w sektorze hotelarsko-gastronomicznym. Z uwagi na znaczący udział HoReCa w zagospodarowaniu mrożonek, odnotowany wzrost spożycia warzyw świeżych w gospodarstwach domowych w 2020 o 1,4% (za GUS) oraz większa konsumpcja warzyw marynowanych i konserwowych, na którą wskazuje wzrost ich produkcji o 3,2% r/r (lipiec’20- kwiecień’21), nie zniwelowały negatywnego efektu ograniczeń pandemicznych.

Malejący eksport mrożonych warzyw i frytek

Z danych GUS wynika, że eksport warzyw świeżych w pierwszych 3 kwartałach sezonu 2020/21 zmniejszył się o 3,3% r/r. Z uwagi na odbudowę podaży w krajach UE zmniejszyło się zainteresowanie zakupami w Polsce, co w dużym stopniu dotyczyło rynku cebuli świeżej, na którą popyt w sez. 2019/20 był wyjątkowo wysoki. Eksport warzyw mrożonych w okresie lipiec’20-marzec’21 zmalał o 9,9% r/r. Spadki nasilały się podczas drugiej i trzeciej fali zachorowań. Eksport frytek z Polski, także z uwagi na zmniejszony popyt w gastronomii, w analogicznym okresie zmniejszył się o 11% r/r.

Spadki cen warzyw coraz mniej wyraźne 

Zmniejszony popyt przekładał się na spadki cen warzyw na krajowym rynku. Ceny skupu cebuli świeżej w maju były o 24% niższe r/r wobec -33% r/r w kwietniu. Na koniec sez. istotnie podrożała kapusta i marchew (por. wykres). Ceny ziemniaków, z uwagi na wysoką podaż (wzrost zbiorów w 2020 o blisko 40%) oraz zmniejszony popyt w przetwórstwie w kwietniu były przeciętnie o 14% niższe r/r, choć tempo spadków wyraźnie wyhamowało w stosunku do początku roku (-46% r/r w styczniu) sugerując wyhamowanie spadków cen detalicznych warzyw.

Warzywa - dodaj ofertę sprzedaży/ kupna na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI