Ponad 30 zł za kg malin do mrożenia w Serbii?

Autor: agroportal.rs 15 czerwca 2022 15:06

Ponad 30 zł za kg malin do mrożenia w Serbii? Przedstawiciele Serbskiego Stowarzyszenia Producentów Malin spodziewają się, że cena zakupu malin do mrożenia wyniesie od 600 do 800 dinarów za kilogram / fot. shutterstock

Przedstawiciele Serbskiego Stowarzyszenia Producentów Malin spodziewają się, że cena zakupu malin do mrożenia wyniesie od 600 do 800 dinarów za kilogram (23,7-31,6 zł/kg).

Maliny w Serbii 2022

- Spodziewamy się, że właściciele mroźni zapłacą nam w tym roku od 600 do 800 dinarów za kilogram, bo o kilkadziesiąt procent wzrosły wszystkie koszty, w tym pracy, paliwa, nawozów mineralnych - mówi Zoran Stojanović, członek zarządu Serbskiego Stowarzyszenia Malin. 

Powiedział, że pierwsze oferty kupujących to 450-500 dinarów za kilogram. 

- W tym roku plon malin z pewnością będzie niższy ze względu na ubiegłoroczną suszę oraz tegoroczną zimną wiosnę i burze, a następnie gradobicie uszkadzające pędy, więc szacuje się, że plon będzie niższy o około 30 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym kiedy to wyniosło 50 000 ton. W tym roku plon nie przekroczy 35 tys. ton - powiedział Stojanović.

Dodał, że w zeszłym roku maliny były skupowane po cenie od 300 do 420 dinarów, a mroźnie sprzedawały je za 1000 dinarów.

Stojanovic powiedział, że mroźnie zarabiają dwa razy więcej niż producenci i że pojawiło się też w tym roku lobby, które już teraz twierdzi, że producenci malin dobrze zarobili w ubiegłym roku, a cena nie powinna przekraczać 500 dinarów, więc namawiają producentów do podpisania umów.

Więcej o cenach skupu malin w Serbii przeczytasz w artykule: Rosną ceny skupu malin w Serbii. Plantatorzy zacierają ręce

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI