Pogoda sprzyja dojrzewaniu truskawek. Ruszają skupy

Autor: Agrobiznes w TVP 06 czerwca 2019 08:35

Pogoda sprzyja dojrzewaniu truskawek. Ruszają skupy fot. shutterstock

Na podsumowanie przyjdzie czas na początku lipca a teraz trzeba się skupić na zbiorach – mówią plantatorzy truskawek. Słoneczna pogoda sprzyja dojrzewaniu owoców ale na dobre zbiory – podobnie jak w ubiegłym roku – mogą liczyć tylko ci, którzy nawadniają uprawy – podaje Agrobiznes w TVP.

Zarówno konsumenci, jak i przetwórcy wymagają owoców bardzo dobrej jakości. A w tym roku z powodu trudnych warunków atmosferycznych nie jest z tym łatwo.

W zakładach przetwórczych ruszył skup truskawek. Pogoda przyspieszyła dojrzewanie i dziś firmy spodziewają się pierwszych, dużych dostaw. Zwłaszcza na Podkarpaniu i w Świętokrzyskiem.

W woj. Kujawsko-pomorskim i zachodnio-pomorskim większy skup szykuje się od soboty. Ceny – zdaniem ekspertów – są teraz na zadowalającym poziomie.

Kilogram odszypułkowanych truskawek w punktach skupu wyceniany jest najczęściej na 4 zł. Owoce dostarczone do zakładów kosztują przynajmniej 4,2 zł/kg.

Za truskawki z szypułką w punktach skupu można dostać 2-2,2 zł/kg. W zakładach – 2,5-2,6 zł/kg.

Słoneczne dni bardzo przyspieszają dojrzewanie. O ile pogoda nie zaskoczy to truskawek nie zabraknie. W tym sezonie na rynku pojawi się sporo dodatkowych owoców z plantacji zakładanych w 2017 roku, kiedy wielu rolników zachęconych wysokimi cenami zdecydowało się na nowe nasadzenia. Podaż szykuje się duża ale duży ma być też popyt. Zwłaszcza, że zapasy mrożonek są niewielkie.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI