×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Owoce i warzywa vs. COVID-19 - raport Banku Pekao SA i Portalspozywczy.pl

Autor: www.portalspozywczy.pl 02 czerwca 2021 15:31

Owoce i warzywa vs. COVID-19 - raport Banku Pekao SA i Portalspozywczy.pl Branża przetwórstwa owoców i warzyw w 2020 r. zanotowała nieznaczny wzrost obrotów i wyraźną poprawę wyników w stosunku do 2019 r./ fot. shutterstock

Branża przetwórstwa owoców i warzyw w 2020 r. zanotowała nieznaczny wzrost obrotów i wyraźną poprawę wyników w stosunku do 2019 r. Sytuacja finansowa była zróżnicowana w poszczególnych segmentach.

Najbardziej wpływ pandemii COVID-19 odczuli producenci przetworów z ziemniaków wyspecjalizowani w dostawach dla gastronomii (przede wszystkim dostawy frytek dla restauracji w kraju, lecz również na rynek unijny i za wschodnią granicę Wspólnoty). Zagregowany wynik netto segmentu przetwórstwa ziemniaków spadł o ponad 1/3 vs. 2019 r., a jego średnia rentowność netto znalazła się na najniższym poziomie od 2009 r.

Produceni soków na minusie

W segmencie produkcji soków również odnotowano wyraźny spadek łącznego wyniku netto firm, a na koniec roku odsetek firm deficytowych wśród sklasyfikowanych w tym segmencie podmiotów zatrudniających 10 i więcej pracowników wzrósł  dwukrotnie w porównaniu z końcem 2019 r. W przypadku tego segmentu, poza pewnym wpływem lockdownu unijnej gastronomii na popyt i ceny produktów, duże znaczenie miały kwestie dostępności i cen surowca – zwłaszcza jabłek do produkcji polskiej specjalności eksportowej, czyli zagęszczonego soku. Słabe zbiory owoców w 2019 r. przełożyły się na niski stan ich zapasów na początku ubiegłego roku, Towarzyszył temu silny wzrost cen wywierający presję na koszty produkcji, czego przetwórcy nie zdołali w pełni przerzucić na ceny osiągane ze sprzedaży zagranicznej.

Na plusie - mrożonki, konserwy, marynaty, dżemy 

 

Z kolei mrożonki, konserwy, marynaty, dżemy, dania gotowe, orzechy - na plusie
Odmiennie przedstawiała się na koniec ubiegłego roku sytuacja w tzw. pozostałym przetwórstwie owoców i warzyw, obejmującym m.in. produkcję mrożonek, konserw, marynat, dżemów, gotowych potraw ze świeżych owoców i warzyw, a także przetwórstwo orzechów. W tym przypadku zagregowany wynik netto firm wzrósł o blisko 50%, a rentowność netto osiągnęła 2. najwyższy poziom w całej minionej dekadzie (po 2015 r.). Segment ten również odczuwał niższą niż przed rokiem podaż owoców, ale w pewnym stopniu neutralizowała ją względnie dobra sytuacja podażowa warzyw, a do tego spadek wolumenów produkcji niektórych przetworów został zrekompensowany wyższymi cenami uzyskiwanymi ze sprzedaży.

Więcej czytaj na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI