
Branża przetwórstwa owoców i warzyw w 2020 r. zanotowała nieznaczny wzrost obrotów i wyraźną poprawę wyników w stosunku do 2019 r. Sytuacja finansowa była zróżnicowana w poszczególnych segmentach.
Najbardziej wpływ pandemii COVID-19 odczuli producenci przetworów z ziemniaków wyspecjalizowani w dostawach dla gastronomii (przede wszystkim dostawy frytek dla restauracji w kraju, lecz również na rynek unijny i za wschodnią granicę Wspólnoty). Zagregowany wynik netto segmentu przetwórstwa ziemniaków spadł o ponad 1/3 vs. 2019 r., a jego średnia rentowność netto znalazła się na najniższym poziomie od 2009 r.
W segmencie produkcji soków również odnotowano wyraźny spadek łącznego wyniku netto firm, a na koniec roku odsetek firm deficytowych wśród sklasyfikowanych w tym segmencie podmiotów zatrudniających 10 i więcej pracowników wzrósł dwukrotnie w porównaniu z końcem 2019 r. W przypadku tego segmentu, poza pewnym wpływem lockdownu unijnej gastronomii na popyt i ceny produktów, duże znaczenie miały kwestie dostępności i cen surowca – zwłaszcza jabłek do produkcji polskiej specjalności eksportowej, czyli zagęszczonego soku. Słabe zbiory owoców w 2019 r. przełożyły się na niski stan ich zapasów na początku ubiegłego roku, Towarzyszył temu silny wzrost cen wywierający presję na koszty produkcji, czego przetwórcy nie zdołali w pełni przerzucić na ceny osiągane ze sprzedaży zagranicznej.
Z kolei mrożonki, konserwy, marynaty, dżemy, dania gotowe, orzechy - na plusie
Odmiennie przedstawiała się na koniec ubiegłego roku sytuacja w tzw. pozostałym przetwórstwie owoców i warzyw, obejmującym m.in. produkcję mrożonek, konserw, marynat, dżemów, gotowych potraw ze świeżych owoców i warzyw, a także przetwórstwo orzechów. W tym przypadku zagregowany wynik netto firm wzrósł o blisko 50%, a rentowność netto osiągnęła 2. najwyższy poziom w całej minionej dekadzie (po 2015 r.). Segment ten również odczuwał niższą niż przed rokiem podaż owoców, ale w pewnym stopniu neutralizowała ją względnie dobra sytuacja podażowa warzyw, a do tego spadek wolumenów produkcji niektórych przetworów został zrekompensowany wyższymi cenami uzyskiwanymi ze sprzedaży.
Więcej czytaj na www.portalspozywczy.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,70 -0,26%
GBP
5,26 -0,51%
USD
4,29 0,29%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr