×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Odbiorcy polskiego koncentratu jabłkowego naciskają na niższe ceny

Autor: Krystyna Zagórska 12 listopada 2022 14:31

Odbiorcy polskiego koncentratu jabłkowego naciskają na niższe ceny Jaka sytuacja na światowym rynku koncentratu jabłkowego?/ fot. shutterstock

Większość, około 90 proc. koncentratu jabłkowego z Polski jest eksportowana. W tym roku otworzył się dla polskich przetwórców rynek amerykański. O sytuacji na światowym rynku koncentratu jabłkowego rozmawiamy z Julianem Pawlakiem, prezesem Krajowej Unii Producentów Soków.

Światowy rynek koncentratu jabłkowego 2022

- Chiny które były głównym dostawcą koncentratu na rynek amerykański, mniej go dostarczają. Urodzaj u nich jest niższy, a dwa – znacząco wzrosły koszty frachtu. Sytuacja polityczna między Stanami Zjednoczonymi a Chinami również nie sprzyja, żeby eksport szedł dynamicznie – mówi Julian Pawlak.

- W związku z tym Stany Zjednoczone otworzyły się na rynek europejski, i Polskę. Można powiedzieć, że jesteśmy w stanie ulokować całą produkcje koncentratu jabłkowego na rynkach światowych z tego sezonu. Pozostaje kwestia cen i przyszłości. Duże obawy towarzyszą temu rynkowi – przyznaje.

Do czynników wewnętrznych należą chociażby koszty. Producenci koncentratu mają różnego rodzaju kontrakty, różnego rodzaju odbiorców, i muszą się dostosować do ich wymagań. Odbiorcy doskonale też wiedzą, że w Polsce jest duża ilość koncentratu. Wszystkie czynniki kosztowe idą w górę. Dlatego też mocno naciskają na niższe ceny – mówi.

Cała rozmowa z prezesem KUPS w materiale wideo.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI