×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Odbicie popytu na koncentrat jabłkowy z Polski (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 09 listopada 2021 14:47

Odbicie popytu na koncentrat jabłkowy z Polski (wideo) dr Mariusz Dziwulski o sytuacji na rynku koncentratu jabłkowego

- Ostanie 3 msc przyniosły odbicie popytu na koncentrat z Polski – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno spożywczego PKO Bank Polski.

Sytuacja na rynku koncentratu jabłkowego jest dynamiczna. Patrząc na dane z ubiegłego sezonu, polski eksport koncentratu soku jabłkowego zmalał, w sezonie liczonym od września do sierpnia był to spadek na poziomie 14 proc. Wolumen ukształtował się na poziomie poniżej 200 tys. ton.

Sytuacja na rynku koncentratu jabłkowego

- Można powiedzieć, że mamy zwiększoną podaż koncentratu soku jabłkowego w Polsce. Zbiory jabłek w kraju były wyższe niż przed rokiem. GUS oszacował ten wzrost na poziomie 13 proc., chociaż inne szacunki wskazują na dużo większą dynamikę wzrostu – mówi Mariusz Dziwulski.

- Mieliśmy też wysokie zapasy jabłek na koniec sezonu poprzedniego, które ‘zlały się’ z relatywnie niskim popytem na jabłka. Prawdopodobnie też więcej jabłek zostało przerobionych na soki i w skutek tej zwiększonej podaży - głównie w Polsce - ceny koncentratu powoli maleją – dodaje.

W sierpniu według danych Eurostatu, przeciętna cena eksportowa soku zagęszczonego z Polski była niższa o 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego – mówi.

Popyt na zagęszczony sok jabłkowy z Polski

Sytuacja na rynku koncentratu jabłkowego jest dynamiczna. - Patrząc na dane z ubiegłego sezonu, polski eksport koncentratu soku jabłkowego zmalał, w sezonie liczonym od września do sierpnia był to spadek na poziomie 14 proc. Wolumen ukształtował się na poziomie poniżej 200 tys. ton. Ostanie 3 msc przyniosły odbicie popytu na koncentrat z Polski – mówi Mariusz Dziwulski.

Więcej w materiale wideo:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI