Niestety potwierdza się scenariusz, o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu: Mazowieckie: Ceny przemysłu na zakładach stabilne ale na jak długo? 

Na rynku tworzy się tłok. Przetwórnie wstrzymują się z przyjmowaniem jabłek przemysłowych, a na skupach tworzą się kolejki. Jabłek na skupach jest dużo, place zaczynają być obstawione skrzyniami z jabłkiem, a finalnie owoców " nie ma w co sypać".

W wareckim zestawy samochodowe na skupach są pełne, a przez wstrzymanie przyjmowania jabłek przez przetwórnie, auta nie wyjeżdżają z placu. Nie ma możliwości płynnej sprzedaży, tworzy się sztuczny tłok i górka przemysłowa.

- Dzieje się koszmar, jest pełno jabłek. Jesteśmy zasypiania, kolejki są od 7 rano. Kupujemy przemysł od sadowników, zdejmujemy go w skrzyniach i trzymamy na placu. To są nasi klienci, nie możemy nie przyjąć towaru - mówi nam właściciel skupu w wareckim.

- W dniu wczorajszym pełny samochód pół dnia stał w kolejce do przetwórni, która zrobiła sobie kilku godzinny przestój. Robi się bardzo tłoczno - dodał.

Ceny jabłek zostaną obniżone ?

Taka metoda działania ze strony przetwórni jest dobrze znana i co roku powtarzana. Tworzenie przestoi, zakłócanie płynności handlu powoduje nerwowość, stwarza wrażenie górki przemysłowej  i daje pretekst do obniżki ceny. A jak wiadomo, przetwórnie chcą się zapełnić jabłkiem, ponosząc jak najniższe koszty.

Taka niestety jest polityka zakupowa zakładów przetwórczych, na której racą najmniejsi, czyli sadownicy.

Co więcej jedna z mniejszych przetwórni poinformowała o planowanych spadkach ceny jabłek przemysłowych od środy. Choć pretekst jest, to póki co, szczegóły nie są znane. Czy w tak trudnym dla sadownictwa sezonie cena spadnie poniżej 0,30 zł/kg ?

Na ten moment ceny jabłek w wareckim pozostają na poziomie z ubiegłego tygodnia: 0,31-0,32 zł za tzw. zwykły przemysł na krajowe zakłady. W niektórych skupach cena wynosi 0,30 zł/kg. Gorzej jest w lubelskim, gdzie ceny już spadły do około 0,27 zł.

Jak daleko posuną się zakłady w obniżkach cen jabłek przemysłowych?