Mniejsza produkcja mrożonych owoców w 2020 r.

Autor: Agro Nawigator/ www.sadyogrody.pl 14 września 2020 13:58

Mniejsza produkcja mrożonych owoców w 2020 r. Spadła produkcja mrożonych owoców w Polsce/ fot. shutterstock

Produkcja mrożonych owoców w Polsce istotnie spadła w czerwcu i lipcu, bardziej niż sugerowałyby to zmiany w zbiorach owoców w Polsce – wynika z publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Z danych GUS wynika, że krajowa produkcja mrożonych owoców w czerwcu i lipcu w przedsiębiorstwach dużych (zatrudnienie 50 osób i więcej) wyniosła 141,3 tys. t, i była niższa o 19,3%t % r/r. Wynik ten jest poniżej poziomu, na jaki wskazywałyby szacunkowe dane o zbiorach owoców do mrożenia. GUS w lipcu wstępnie ocenił produkcję owoców z krzewów i plantacji jagodowych na 0,5 mln t, tj. o blisko 10% więcej niż w 2019, a zbiory wiśni na poziomie nieco niższym niż przed rokiem.

Produkcja w czerwcu i lipcu stanowi prawie 50% rocznej krajowej produkcji mrożonych owoców przedsiębiorstw dużych (dane za 2019), stąd też wynik ten prawdopodobnie będzie rzutował na produkcję mrożonek w Polsce w całym sezonie 2020/21. Niemniej, zdecydowanie wyższe tegoroczne zbiory malin, mogą pozytywnie odbić się na produkcji mrożonek w sierpniu oraz we wrześniu, i złagodzić spadek produkcji mrożonek ogółem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI