Mało jabłek z przerywki w skupach. Jakie ceny za przemysł?

Autor: www.sadyogrody.pl 02 sierpnia 2021 16:06

Mało jabłek z przerywki w skupach. Jakie ceny za przemysł? Lipiec i sierpień to w sadownictwie czas tzw. jabłka z przerywki/ fot. shutterstock.com

Obecnie ceny na skupach za jabłko z przerzedzania sadów utrzymuje się na dosyć stabilnym poziomie. Jednak podaż tego jabłka drugi rok z rzędu jest niska.

Jak dopytaliśmy na skupach w regionie wareckim, ilości jabłka z tzw. przerywki są w tym sezonie małe, a ceny aktualnie w większości punktów skupu wynoszą 0,35 zł/kg. Zdarzają się oferty na poziomie 0,36 zł/kg.

W porównaniu do poprzednich lat, oczywiście wyłączając ubiegłoroczny sezon,  jabłek z przerywki było znacznie więcej.

Obecnie sadownicy nie przerywają sadów, choćby ze względu na drogą siłę roboczą. Poza tym teraz większość pracowników przebywa na zbiorach borówki i ogórków gruntowych.

Poza tym w minionym sezonie jabłko deserowe poszukiwane było w rozmiarze poniżej 8. Jabłka przerośnięte, powyżej rozmiaru 8,5 w większości nie były kupowane przez sortownie, trafiając tym samym na przemysł.

W obecny czasie, jeżeli sadownicy decydują się na przerywanie jabłek w swoich sadach, to zazwyczaj decydują się na ten zabieg w kwaterach z Szampionem, ze względu na duży urodzaj, który obecny jest w tym sezonie dla tej odmiany.

Na pewno jeszcze przerywany jest Golden. Wielu sadowników mówi o tym, że przymrozki jednak nie dotknęły w większym stopniu tej odmiany, jak wcześniej zakładano. Po tym jak wielu bało się przerzedzać tą odmianę chemicznie, obecnie decydują się na ręczne przerzedzenie.

Potwierdza to także właściciel jednego ze skupów, informując, że przeważnie do sprzedaży trafiają teraz właśnie te dwie odmiany. Dodaje, że dostarczane ilości nie są jednak duże.

Warto też zauważyć, że z drugiej strony część zakładów nie jest zainteresowana jabłkiem z przerywki.

Jakie ceny za jabłka przemysłowe ?

Nadal w obiegu jest jabłko z ubiegłorocznych zbiorów i to w dosyć dużych ilościach. Na skupie czerwone jabłko utrzymuje cenę w okolicach 0,40 złotego za kilogram. W niektórych miejscach sadownik może wynegocjować cenę 0,42 zł/kg netto za duże ilości jabłek przemysłowych z chłodni.

Nadal kupowany jest suchy Golden na Zachód - cena to przeważnie 0,52 zł/kg. Za świeże jabłko Piros skupy płacą  0,40 zł/kg. Wiele skupów kompletnie nie jest zainteresowanych kupnem Early Genewy. Jak informują podmioty kupujące, jabłka tej odmiany są wyjątkowo delikatne, tym samym, bardzo szybko "przejrzewają" i nie nadając się do przetworzenia.

Płody rolne - wystaw ofertę na gieldarolna.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI