Maliszewski: Ostatnia obniżka cen skupu jabłek ma znamiona zmowy cenowejwww.sadyogrody.pl - 04 września 2017 09:15


Spadek cen jabłek przemysłowych to oczywiście celowe działanie zakładów przetwórczych. Nie ma jakichkolwiek podstaw do tego, żeby cena skupu musiała być niższa - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Dodaje, że nie ma gwałtownej zmiany na rynku koncentratu jabłkowego, nie ma dużych dostaw ze strony sadowników i punktów skupu. Nic nie wskazywało na zatrzymanie trendu systematycznego drożenia owoców.

- Czy była zmowa przetwórni? A jak inaczej nazwać fakt, że jednego dnia, niemal o tej samej godzinie w całej Polsce cena skupu jabłek do przerobu obniża się mniej więcej o tyle samo i w całym kraju zaczyna funkcjonować na jednakowym poziomie - tłumaczy. 

Maliszewski zastanawia się, czy to dopuszczalne zjawisko? - Powinien to rozstrzygnąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustawowo do tego zobowiązany. Wszelkie działania mające na celu zawieranie porozumień celem wykorzystywania pozycji dominacji rynkowej, których celem jest ograniczenie konkurencji są działaniami niedozwolonymi i ściganymi przez prawo. Ostatnia obniżka cen skupu jabłek przemysłowych moim zdaniem ma takie znamiona - podsumował ekspert. 

Przeczytaj również: Prezes Warwinu: Spadki cen jabłek przemysłowych wynikają z decyzji największego gracza na rynku