Maliszewski na pikiecie: Ceny jabłek absolutnie nie powinny spaść!

Autor: kz/ www.sadyogrody.pl 25 sierpnia 2021 11:18

Maliszewski na pikiecie: Ceny jabłek absolutnie nie powinny spaść! Pikieta sadowników w Kozietułach Nowych; fot. sadyogrody.pl

- Stoimy przed firmą, która ma decydujący wpływ w handlu koncentratem, i która kształtuje ceny jabłek w Polsce. Naszym zdaniem firma ta nadmiernie wykorzystuje swoją pozycję na rynku, żeby te ceny zaniżać – mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, podczas pikiety zorganizowanej pod firmą Döhler w Kozietułach Nowych.

Protest sadowników jest organizowany przez dwie organizacje - Agrounię i Związek Sadowników RP. - Podjęliśmy decyzję, że w tak ważnej sprawie, musimy działać wspólnie, aby pokazać wszystkim naszym przeciwnikom solidarność i jedność naszego środowiska – mówił Maliszewski.

- Pierwszy raz w tym miejscu spotykaliśmy się w 1999 i 2000 roku. Udało nam się wówczas złożyć szereg postulatów, które pozwalały nam przetrwać klika lat, kilkanaście lat, ale dzisiaj sytuacja znów wraca do tego czarnego scenariusza – powiedział.

Skąd niska cena jabłek?

- Dlaczego tu jesteśmy? Chcemy jeszcze przed sezonem zapobiec tragedii, która może w tym roku nas dotknąć, a która nie powinna mieć miejsca. Żadne zdarzenie w Polsce i Europie nie pokazuje, że trzeba obniżać ceny jabłek, sprzedawać po tak kategorycznie niskich cenach owoce do zakładów przetwórczych, czy do sieci supermarketów. Protest nie dotyczy tylko i wyłącznie jabłek przemysłowych. Wszyscy wiemy, że ten rynek ma ogromny wpływ na rynek owoców deserowych – mówił.

- Ceny jabłek absolutnie nie powinny być na takim poziomie. Szczególnie bulwersują nas zapowiedzi, że ceny mają jeszcze spaść. Nie ma takich danych, które by wskazywały, że cena koncentratu spada. Nie ma konkurencji zapasów z pomarańczy, czy konkurencji taniego koncentratu z Chin. Popyt na sok jabłkowy rośnie. Nie ma żadnych podstaw do zaniżania cen jabłek – grzmiał Maliszewski.

- Obawiamy się braku działań ze strony aparatu państwowego, który powinien w tym przypadku być skuteczny i który ma narzędzia w postaci UOKIK. Państwo właściwie nie prowadzi żadnych działań. Widzimy, że Państwo w tej prawie abdykowało, podało się do dymisji. W tej chwili gdy trzeba pomóc rolnikom, pomocy ze strony Państwa nie ma – podkreślał.

NIE wobec polityki zakładów przetwórczych

Trzeba powiedzieć stanowcze NIE wobec polityki zakładów przetwórczych, przeciwko sieci supermarketów, które dominują na rynku traktując dostawców i sadowników jako zło konieczne, najsłabszy element który trzeba wykorzystać dając niskie ceny. Tak dalej polskie rolnictwo funkcjonować nie może – powiedział prezes Związku Sadowników RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI