Maliny: Ceny w skupach znów drastycznie spadną?

Autor: www.sadyogrody.pl 06 lipca 2022 15:22

Maliny: Ceny w skupach znów drastycznie spadną? Plantatorzy apelują, że panuje manipulacja cenami malin w skupach/ fot.shutterstock.com

Plantatorzy apelują, że panuje manipulacja cenami malin w skupach. Ceny są zaniżane przez mroźnie, bądź w skupach nie ma cen na wstawiany towar. Producenci malin nie wyrażają na to zgody!

Na rynku malin panuje istny rollercoaster cenowy. Firmy kupujące malinę manipulują ceną, podwyższają ją by za chwilę znów drastycznie ją zaniżyć. Producenci informują o kolejnych próbach obniżki cen malin w skupach, które maja się stać faktem już za chwilę. Głośno mówią o tym, że na rynku malin dochodzi do zmowy cenowej przez mroźnie, po to by kupić od polskich producentów malinę jak najtaniej.

Nie ma zgody producentów na niskie ceny malin

Producenci czują się rozgrywani, oszukiwani i nie dają zgody na takie traktowanie. Apelują do siebie na wzajem aby zaprzestać dostarczania malin do skupów. Informują o kolejnych niczym nieuzasadnionych próbach obniżenia stawek za maliny wyprodukowane ich ciężkim kosztem. Na wielu skupach prowadzony jest zakup owoców w ciemno- bez podania ceny! Prawo w teorii tego zakazuje, w praktyce jest to jednak nagminnie stosowane wobec producentów.

- LUDZIE NIE DAJMY SOBĄ MANIPULOWAĆ.W dzisiejszym dniu mają wystawić cenę 12-14 zł nie jest to argumentem że padało bo niby brix mały(..)Nie oddajcie bez ceny i jak najpóźniej na skupy - apeluje Pan Marcin na jednej z grup malinowych.

W wielu miejscach w kraju skupy już we wtorek 5 lipca obniżyły ceny malin, przeważnie z 18 do 16 zł za kg.

Z godnym naśladowania działaniem wyszedł pan Łukasz Cielma, który zagwarantował, że jeżeli wystąpi dziś zmowa cenowa lub będzie brak ceny za malinę w skupach do godziny 19 udostępni on swoją chłodnie za darmo w celu przetrzymania towaru i sprzedaży do punktu skupu, który da lepszą cenę.

W sieci nie zabrakło komentarzy w tym temacie:

 - Wyszedł Pan z bardzo dobrą inicjatywą... Większość ludzi powinna udostępnić w tym przypadku chłodnie i się wspólnie bronić przed tym systemem, który na rolniku zarabia kokosy...- pisze Pani Katarzyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI