Ceny malin w skupach

Obecnie ceny malin w skupach wynoszą przeważnie 12 zł za kilogram. Tylko w niektórych punktach skupujących ceny wynoszą 11-11,50 zł. Poziom cen po ostatnich spadkach jest obecnie stabilny. Ale do końca sezonu jeszcze daleko, a to na pewno nie koniec obniżek. 

W branży słyszy się o kontynuacji presji zniżkowej ze strony mroźni, a ceny wraz z dalszymi zbiorami malin mają spaść do 10 zł. Do września przecież będą trwać zbiory maliny jesiennej.

Czy dalszy przebieg sezonu jest w rękach plantatorów?

Dla wielu plantatorów obecny stan rzeczy - czyli ciągłe spadki cen i powody obniżek (a to jakość nie taka, a to deszcz spadł, a to słońca za dużo) są co najmniej frustrujące. Tym bardziej gdy w wielu przypadkach dochodzi po prostu do zmowy cenowej albo importu surowca zza granicy. Czy dalszy przebieg sezonu jest w rękach plantatorów? Jedni uważają, że jak najbardziej i jedyną możliwością wpłynięcia na wzrost cen jest wstrzymanie dostaw malin do przetwórstwa mroziarskiego. Pojawiają się apele, część plantatorów jest zdeterminowana aby na tydzień zaprzestać zbiorów malin i tym samym pobudzić firmy do konkretnych działań, do podwyższenia cen. 

Jednak kij ma dwa końce. Ilu chętnych czasowego zaprzestania zbiorów, tylu też przeciwnych temu działaniu. Dlaczego? Każdy ma swój powód. Najtrudniej jednak podjąć takie działania jest tym, którzy mają kredyty. Którym bank nie przyklaśnie na chęć protestu. Poza tym dla wielu osób malina to główne i jedyne źródło utrzymania. 

Drugim aspektem jest to, że niezbierana malina skutkuje atakiem szarej pleśni, tym samym ogromnymi problemami na plantacjach i dodatkowymi kosztami związanymi z zabiegami. Jednak trudno nic nie robić i patrzeć, jak ktoś obcy tak nisko wycenia całoroczną ciężką pracę.