Maliny 2022: Ceny w skupach znów rozczarowują

Autor: www.sadyogrody.pl 12 lipca 2022 10:06

Maliny 2022: Ceny w skupach znów rozczarowują Maliny 2022: Jakie ceny w skupach?/ fot.shutterstock.com

W miniony weekend ceny za maliny w skupach były względnie stabilne. Jednak od poniedziałku ceny w skupach znów rozczarowują.

Na rynku maliny plantatorzy nadal zmagają się z niestabilnymi cenami oferowanymi przez mroźnie. Do tego często dochodzi do celowych i niczym nie uzasadnionych obniżek.

Jakie ceny malin w skupach?

W miniony weekend ceny malin w skupach były stabilne ale dość zróżnicowane. Wahały się w przedziale od 16 do 18 zł w zależności od regionu. Niestety ale zmorą tegorocznego sezonu są nagminne próby obniżenia cen płaconych plantatorom przez zagraniczne firmy, mające przewagę na polskim rynku owoców. Cały czas producenci słyszą kolejne zapowiedzi obniżenia cen w skupach- w weekend mówiło się o spadkach nawet na poziomie 3 złotych.

Mroźnie zaniżają ceny malin 

Częściowo scenariusz się spełnia. W poniedziałek 11 lipca w wielu miejscach ceny skupu spadły do 15 zł. Takie ceny są w skupie w miejscowości Rzeczyca-Kolonia za malinę PW 15 zł i 15,50 za malinę ekstra. 14,50 zł i 15 zł płaci skup w miejscowości Wilków w lubelskim.  Spadek motywowany jest zbyt słabszą jakością owoców po ostatnich deszczach. Jednak znaczna część skupów kupuje malinę bez klasy po 16 zł.

Na forach internetowych plantatorzy wprost mówią, że od początku sezonu są rozgrywani przez zakłady, aby te mogły płacić plantatorom możliwie jak najmniej.

Bieżący poziom cen nie jest satysfakcjonujący, a co dopiero gdy spadają one jeszcze bardziej. Być może w innym sezonie poziom stawek byłby akceptowalny ale nie w tym, kiedy w zasadzie koszty wszystkiego co jest związane z produkcją i zbiorem malin poszło w górę.

Przeczytaj również: Problem z eksportem malin i jeżyn. Został wstrzymany

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI