Maliny 2022: Ceny w skupach poniżej opłacalności

Autor: Sylwia Sałyga 01 października 2022 14:56

Maliny 2022: Ceny w skupach poniżej opłacalności Maliny: Ceny w skupach jeszcze niższe. Wraca poziom sprzed lat/ fot.shutterstock.com

Dosłownie kilka zakładów kupuje jeszcze malinę. Niestety, ich dyktat cenowy doprowadził do spadków cen malin w skupach, które teraz zbliżone są do poziomu cenowego sprzed kilku lat.

Ceny malin w skupach

Na rynku została dosłownie garstka przetwórni, które w tym momencie kupują jeszcze towar. Wiele skupów nie przyjmuje już malin ze względu na to, że dana przetwórnia z którą współpracowali przez sezon, zakończyła już przetwarzanie tych owoców.

Obecnie przetwórnie jeszcze płacą 7-7,50 zł "na rampie". W skupach przeważają ceny na poziomie 6-6,50 zł /kg. Co niektóre skupy rozpędziły się tak mocno, że kupują od producentów malinę za 5 zł/kg. Komu opłaca się sprzedawać malinę po takich cenach, skoro rwaczowi trzeba zapłacić minimum 3 zł?

Poziom cen malin cofa się w czasie

Tak naprawdę oferowane stawki zbliżają się do poziomu znanego nam kilka sezonów wstecz. Wtedy skupy płaciły 4 zł za kg malin. Tylko, że czasy się zmieniły a uprawa malin stała się znacznie droższa, niż kilka lat temu. Ktoś tu chyba o tym zapomniał?

Ile jeszcze będziemy patrzeć na ten dyktat cenowy, skoro na rynku została tylko garstka graczy kupujących towar i czy przyszły rok z góry już jest skazany na te same działania, jakie miały miejsce w tym sezonie?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI