Maliny 2022: Ceny dosięgają dna. Będzie jeszcze taniej?

Autor: www.sadyogrody.pl 18 sierpnia 2022 17:11

Maliny 2022: Ceny dosięgają dna. Będzie jeszcze taniej? Dołowanie cen malin zemści się na mroźniach?/ fot.shutterstock.com

Dna dosięgają ceny malin. Polityka cenowa podmiotów kupujących malinę doprowadza do skrajności na tym rynku.

Sektor malin jest w tym sezonie najbardziej manipulowanym rynkiem. Ceny malin w skupach są maksymalnie obniżane i poddawane manipulacjom co najmniej raz w tygodniu. Teraz ceny malin w skupach spadły do 8 zł za kg, w niektórych punktach nawet niżej. Mroźnie straszą, że ceny będą jeszcze niższe!

Plantatorzy malin mają dosyć 

Plantatorzy malin mają już tego dosyć, na forach internetowych aż kipi. Co najmniej kilku plantatorów oficjalnie informuje, że zgłosili proceder zaniżania cen malin do UOKiK. Od tego ten organ państwowy w końcu jest. 

Mroźnie same wzbudzają niezwykła solidarność wśród plantatorów. Obecne ceny malin mają być jeszcze niższe, co kompletnie mija się z opłacalnością produkcji. Jedna z forumowiczek pisze:  I to jest moment, w którym solidarnie powinny zostać zaczepione kosiarki do ciągników i wykoszone plantacje. Skoro towar beee, nie potrzebny- nie pchać na siłę.  Pod postem budzi to zagorzałą dyskusję. Plantatorzy nie są wstanie dłużej godzić się na dyktaturę cenową silniejszych podmiotów. Wielu mówi wprost, że za taką cenę rwać malin nie będą. Albo, że za taka cenę mroźnie mogą jedynie otrzymać spleśniały towar. Inni uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zaprzestanie dostaw malin do skupów.

Faktem jest to, że w producentach malin budzi się solidarność. Być może jest to czas na utworzenie poważnych zrzeszeń producentów malin. W innym wypadku silniejsi będą dalej bezgranicznie wpływać na rynek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI