×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KUPS: Produkcja wysokiej jakości, certyfikowanych produktów powinna być wieloletnią strategią

Autor: www.portalspozywczy.pl 07 września 2020 14:37

KUPS: Produkcja wysokiej jakości, certyfikowanych produktów powinna być wieloletnią strategią Barbara Groele, Sekretarz Generalny, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS)

Liczne badania pokazują, że świadomi konsumenci są w stanie za wyższą jakość zapłacić nieco więcej. Produkcja wysokiej jakości, zdrowych i potwierdzonych certyfikatami produktów powinna być wieloletnią strategią dla sektora przetwórstwa owoców i warzyw - mówi w wywiadzie dla portalspozywczy.pl, Barbara Groele, Sekretarz Generalny, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS).

- Pandemia koronawirusa ukazała wzrost spożycia owoców i warzyw. Czy ten sam trend jest zauważalny w segmencie przetworów?

Owoce i warzywa wspierają nasz układ immunologiczny, przy stosunkowo niskiej kaloryczności, mają wysoką gęstość odżywczą oraz są bogate w witaminy i składniki mineralne. Całe to „bogactwo” jest przenoszone do przetworów, takich jak soki, musy czy smoothie. To szczególnie istotne w czasach, kiedy jesteśmy zmuszeni do zmniejszenia swojej mobilności, a co za tym idzie często ograniczamy także ruch fizyczny.

Dodatkowo przetwory pasteryzowane z dłuższą datą przydatności do spożycia cieszyły się zainteresowaniem w czasach lockdownu, ponieważ można było zrobić ich zapasy bez ryzyka, że produkty szybko się popsują. Dodatkowo zauważyliśmy, że większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się opakowania rodzinne, a straciły te impulsowe.

- Jak wygląda spożycie soków, nektarów i napojów owocowych za 2020 r.?

W okresie styczeń-lipiec 2020 wg Nielsena odnotowano kilkuprocentowy (około 6%) spadek spożycia soków, nektarów i napojów owocowych, porównywalnie wielkościowo i wartościowo. Moim zdaniem przyczyn należy doszukiwać się właśnie w zmniejszonej liczbie spotkań, wyjazdów, zamknięciu a później zwolnieniu tempa rozwoju segmentu HoReCa, w edukacji domowej i pracy zdalnej. Na pewno widzimy duży spadek w sprzedaży soków, nektarów i napojów w opakowaniach typu „on the go”.

Według moim szacunków, bronią się soki – jako produkty odżywcze i prozdrowotne.

- Spożycie soków w Polsce nadal wygląda optymistycznie w porównaniu z innymi krajami Europy?

Można zakładać, że nadal tak jest, ale nie dysponujemy na ten moment najnowszymi danymi. Moim zdaniem, kategorię tę w Polsce „ciągną” soki NFC. W ostatnich latach mieliśmy wzrost spożycia soków tłoczonych, w opakowaniach bag-in-box, z lokalnych owoców, głównie jabłek i różnych mieszanek z innymi owocami czy warzywami. Teraz soki NFC są coraz częściej spotykane i kupowane także w mniejszych opakowaniach. Kategoria stale się rozwija.

Rozbudzamy i podtrzymujemy zainteresowanie konsumentów poprzez kampanie promocyjne. Wspieramy całą kategorię, poprzez ukazywanie walorów prozdrowotnych tych produktów. Dajemy także narzędzia producentom m.in. poprzez takie rozwiązania jak „System Jakości Certyfikowany Produkt (CP)”.

Więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI