×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KUPS podsumowuje 30 lat aktywności branży sokowniczej

Autor: www.sadyogrody.pl 24 maja 2023 14:13

KUPS podsumowuje 30 lat aktywności branży sokowniczej KUPS podsumowuje 30 lat aktywności branży sokowniczej/ fot.sadyogrody.pl

W dniach 17-19 maja w Warszawie odbyło się XXIV Międzynarodowe Sympozjum KUPS. Sympozjum połączone było z obchodami Jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia KUPS. Patronat Honorowy nad Sympozjum KUPS objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Otwarcia dokonał Julian Pawlak piastujący od 19 lat stanowisko prezesa Krajowej Unii Producentów Soków, który przedstawił aktywność branży sokowniczej na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat.

Jak wspomniał prezes KUPS w swoim wystąpieniu rok 1990 to początek transformacji politycznej i gospodarczej. W branży sokowej dominowały przedsiębiorstwa państwowe oferujące dosyć skromną ofertę soków, nektarów i napojów na rynku. Spożycie oceniane było wtedy bardzo nisko, na około 1 litr na osobę.

- Gdy w 1993 roku zakładaliśmy organizację reprezentującą branżę sokowniczą, nie myśleliśmy w perspektywie kilkudziesięciu lat. Tamte lata to czas chaotycznego handlu i nierejestrowanego importu. Założenie Krajowej Unii Producentów Soków było w tym czasie odpowiedzią na potrzebę, gdyż w większości państwowym wówczas przetwórniom przyszło się zmierzyć z prawdziwym rynkiem. Spowodowało to potężne perturbacje i zagrożenie egzystencji wielu zakładów. Reprezentacja branży w tym czasie okazał się niezbędna. Dziś spotykamy się jako dojrzała 30 letnia organizacja, w zupełnie innym miejscu gospodarczym na mapie Polski i Europy – powiedział Julian Pawlak.

W czasie wystąpienia Pawlak wskazał, że kolejne lata przyniosły dynamiczny rozwój branży sokowniczej. Ostatnia dekada XX wieku i początki XXI charakteryzowały się rekordowymi wzrostami spożycia produktów sokowniczych. Już w roku 1998 konsumpcja soków, nektarów i napojów z udzielałem owoców i warzyw wyniosła ponad 17 l na osobę, a trzy lata później konsumpcja wynosi już 24,4 litra na osobę. Do roku 2009 wzrost spożycia soków był trwały i nie przerwany osiągając imponujący poziom ponad 36 l na osobę. Dynamika spożycia szerokiej kategorii soków, nektarów i napojów z minimum 20% zawartością składnika owoców i warzyw (SNN) w kolejnych latach zmalała.

Spożycie SNN, fot. prezentacja KUPS

Ostatnie 5 lat to wzrost rynku soków z kategorii NFC, które w najlepszym okresie w latach 2011 -2018 notowały ogromny, 4 krotny wzrost spożycia. Ostatnie 3 lata to także rozwój w segmencie musów owocowych i warzywnych.

Spożycie musów, fot. prezentacja KUPS

W latach 2018-2022 rynek SNN w Polsce zmniejszył się a spożycie soków w 2022 roku wyniosło niespełna 31 l na osobę. W opinii prezesa Pawlaka jest to jednak dobry poziom spożycia w świetle wysokich strat, jakie poniosły te produkty w Europie na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.

Wpływ KUPS na legislacyjną ochronę branży sokowej

KUPS szczególnie skupia się na ochronie rynku soków przed niekorzystnymi zagrożeniami legislacyjnymi. Współpraca z administracją rządową w zakresie tworzenia, konsultowania i opiniowania prawa, wymiany doświadczeń, strategii dla branży owoców i warzyw, a w szczególności sadownictwa to ważny aspekt działalności KUPS wpływający na ukształtowanie pozycji i siły przemysłu sokowniczego.

- Podejmujemy bardzo znaczące działania w sytuacjach zagrożenia nie tylko w branży sokowniczej, ale również w branży w owoców i warzyw w całości. Niejednokrotnie nasze działania były kluczowe dla zatrzymania i wycofania na różnych etapach niekorzystnych legislacji. Dla przykładu 2002 rok był rokiem, kiedy zagrożenie stanowiło objęcie całej kategorii soków i nektarów i napojów z udziałem owoców i warzyw stawką 22 procent VAT. Lata 2018-2019 to czas projektu zmiany matrycy podatku VAT, wtedy to znów miała miejsce podobna próba objęcia soków wyższą stawką. Intensywne działania i interwencje KUPS były skuteczne. Rok 2022 to kolejny rok wyzwań tzw. podatek cukrowy, który jeszcze nie jest zakończonym tematem ale w którym odnieśliśmy połowiczny sukces – powiedział Julian Pawlak.

- Muszę podkreślić, że otrzymywaliśmy zrozumienie i poparcie w ministerstwie rolnictwa i bardzo mocne wsparcie organizacji branżowych, i to także z obszaru produkcji owoców i warzyw. Doskonale rozumieli problem i zagrożenia wynikające ze wskazanych przeze mnie problemów. Za ten wkład chcielibyśmy bardzo podziękować – podkreślił prezes KUPS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI