×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kowalczyk o przetwórstwie: Chcemy pierwszeństwa zakupu produktów od rodzimych rolników

Autor: PAP 31 października 2021 10:19

Kowalczyk o przetwórstwie: Chcemy pierwszeństwa zakupu produktów od rodzimych rolników

Jeśli przetwórstwo będzie dofinansowywane z Polskiego Ładu czy z Krajowego Planu Odbudowy na pewno będziemy chcieli, żeby zapisać zastrzeżenie pierwszeństwa zakupu produktów od rodzimych rolników - mówił w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa pytany na antenie TVP 1, w jaki sposób 4,5 mld zł zagwarantowane w Polskim Ładzie wesprze odbudowę polskiego przetwórstwa, zaznaczył, że powinno być ono przede wszystkim nakierowane na skup surowca z kraju. Podkreślił, że to "niezwykle ważne".

Zastrzeżenie pierwszeństwa zakupu produktów od rodzimych rolników

"Mamy w tej chwili przetwórstwo nawet dobrze rozwinięte, tylko niestety czasami bywa tak, że przetwarzane są produkty sprowadzone z zagranicy" - mówił. Wicepremier dał przykład żywca wieprzowego. Zaznaczył, że Polska staje się "niemalże importerem mięsa wieprzowego". "A rolnicy polscy mówią, że nie mają gdzie sprzedać swoich tuczników" - powiedział.

Według ministra "nie tak powinno funkcjonować przetwórstwo". "Jeśli to przetwórstwo będzie dofinansowywane czy z Polskiego Ładu czy z Krajowego Planu Odbudowy w jakikolwiek sposób, to na pewno będziemy chcieli, żeby zapisać zastrzeżenie pierwszeństwa zakupu produktów od rodzimych rolników" - zaznaczył.

Oznaczenie kraju pochodzenia surowca 

Dodał, że ważne jest też oznakowanie. Przypomniał, że przetwórcy, którzy produkują środki spożywcze, będą mieli obowiązek oznakowania, z jakich surowców pochodzą produkty rolne - krajowych, czy zagranicznych. "Konsumenci będą mogli wtedy świadomiej wybierać, że kupują polskie - bo lepsze, bo zdrowsze; to też jest atut dla rolników" - ocenił.

Na początku października podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz ówczesny minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili propozycje z myślą o polskiej wsi i rolnikach - Polski Ład dla wsi ma zmniejszyć różnice między miastem a wsią. Wskazano na: 4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa; dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha; nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI