Kontraktacja jabłek. Döhler chce podpisywać umowy

Autor: Związek Sadowników RP 30 marca 2022 09:04

Kontraktacja jabłek. Döhler chce podpisywać umowy Döhler otwarty na kontraktacje jabłek przemysłowych / fot. shutterstock

W związku z bardzo trudną sytuacją spowodowaną trwałą utratą rynku Rosji i Białorusi- czołowych naszych tradycyjnych miejsc sprzedaży jabłek, Związek Sadowników RP poszukuje rozwiązań dla zagospodarowania powstałej wskutek politycznych decyzji nadwyżki jabłek w naszym kraju.

Koniec z zaniżaniem cen jabłek?

Z tego powodu w dniu 21.03.2022 roku w siedzibie Spółki Döhler w Kozietułach odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Sadowników RP :Krzysztof Czarnecki, Krzysztof Cybulak, Maciej Cybulak, Irena Kręcisz, Aleksandra Kapusta z przedstawicielami Spółki  Döhler: Piotr Podoba i Andrzej Szwaczyna.

Döhler otwarty na kontraktacje jabłek przemysłowych

Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu powstałej nadwyżki w produkcji jabłek jest dostosowywanie gospodarstw sadowniczych  do wymogów rynkowych poprzez przekształcenie części istniejących sadów na sady przemysłowe (sokowe), z których 100% zbioru będzie przeznaczane do przetwórstwa na sok. Plusem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest możliwość ograniczenia kosztów produkcji w danym sadzie.  Ochrona i nawożenie może zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Cięcie jak również zbiór mógłby odbywać się mechanicznie. Może to oznaczać zmniejszenie kosztów produkcji.

Stabilność dochodów w gospodarstwie sadowniczym

Spółka Döhler proponuje możliwość podpisania umowy na dostarczanie jabłek dowolnych odmian z sadów przemysłowych (sokowych) gwarantując stałą cenę na okres minimum 3 lat (zapewniając waloryzację  ceny), co zapewni gospodarstwom stabilność i pewność dochodów poprzez łagodzenie ryzyka cenowego wynikającego ze zmienności koniunktury przy zachowaniu produkcji rolniczej metodami przyjaznymi dla środowiska – rolnictwo zrównoważone.

Strony wspólnie doszły do porozumienia, że w obecnej sytuacji rynkowej należy oddzielić od siebie produkcję jabłek dla celów konsumpcyjnych od produkcji dla celów przemysłowych. Jest to wskazane, aby ustabilizować sytuację rynkową, w której przy potencjale produkcyjnym pomiędzy 4- 5,5 mln ton jabłek istnieje możliwości sprzedaży w postaci owoców deserowych w kraju i w eksporcie jedynie około 2 mln ton.

Wszelkie szczegóły współpracy będą ustalane z zainteresowanymi sadownikami na drodze indywidualnych negocjacji z Döhler Sp. z o.o. 

Związek Sadowników RP proponuje swoim członkom wsparcie  w zakresie merytorycznej analizy treści umowy dotyczącej zakupu surowca- jabłek przemysłowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI