×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koncentrat jabłkowy: Większy import z Ukrainy do Polski, Niemiec i USA

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 26 grudnia 2022 19:49

Koncentrat jabłkowy: Większy import z Ukrainy do Polski, Niemiec i USA Ukraina, mimo wojny, zwiększyła sprzedaż soku w ostatnich miesiącach zarówno na rynki unijne (Niemcy, Polska) jak też do USA. / fot. shutterstock

Produkcja soku jabłkowego na początku sez. 2022/23 zwiększyła się z uwagi na wyższe tegoroczne zbiory jabłek czy też pogorszone perspektywy zbytu jabłek deserowych (głównie na eksport) oraz wzrost kosztów energii, które powodują, że relatywnie więcej owoców w tym roku trafia do przetwórstwa - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert banku PKO BP.

Większa produkcja soku jabłkowego w Polsce

Z danych GUS wynika, że łącznie we wrześniu i październiku produkcja soku jabłkowego w firmach zatrudniających 50 os. i więcej wzrosła o 22% w relacji rocznej, przy, jak wskazuje GUS, tylko 5-proc. wzroście zbiorów jabłek w Polsce.

- Niemniej, zauważalne są pewne oznaki osłabienia popytu na sok jabłkowy, mające odbicie w zmniejszonej dynamice polskiego eksportu koncentratu soku jabłkowego pod koniec 3-go kwartału 2022. We wrześniu odnotowano nawet spadek sprzedaży zagranicznej w relacji rocznej, choć w październiku polski eksport zagęszczonego soku jabłkowego powrócił na ścieżkę wzrostu. Łącznie w pierwszych 10 mies. roku Polski eksport soku (CN 200979) zanotował wzrost o 34 proc. rok do roku i przekroczył wolumen wywozu w całym 2021 - tłumaczy analityk. 

Większy import ukraińskiego koncentratu do Polski

Rozmówca przyznaje, że saldo handlu zagranicznego (masa towaru) zagęszczonym sokiem jabłkowym w październiku uległo jednak pogorszeniu z uwagi na zwiększony polski import soku, głównie z Ukrainy, czemu sprzyjało zniesienie ceł w połowie roku.

- Ukraina, mimo wojny, zwiększyła sprzedaż soku w ostatnich miesiącach zarówno na rynki unijne (Niemcy, Polska) jak też do USA. Niemniej, ukraiński eksport zagęszczonego soku jabłkowego w kolejnych miesiącach uzależniony będzie od produkcji w tym kraju. Tu występuje duża niepewność m.in. z uwagi na zagrożone dostawy energii, choć jak podaje IHS Markit tegoroczna produkcja jabłek na Ukrainie jest wysoka - mówi. 

Mariusz Dziwulski przyznaje, że sprzedaż polskiego koncentratu na rynek USA w kolejnych kilku miesiącach wciąż może utrzymać się na wysokim poziomie z uwagi na zmniejszone dostawy soku z Chin (spadek produkcji jabłek) - dane USDA potwierdzają spadek importu z tego kraju we wrześniu i październiku. - Niemniej, wskutek hamowania gospodarki, w tym spowolnienia na głównych rynkach eksportowych popyt na soki może zacząć słabnąć - podsumowuje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI