Kolejne podwyżki cen jabłek przemysłowych w skupach

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 21 listopada 2021 09:32

Kolejne podwyżki cen jabłek przemysłowych w skupach Ceny jabłek przemysłowych kolejny raz w tym tygodniu wzrosły. To bardzo pozytywna tendencja jednak nie wzbudza przesadnego entuzjazmu wśród sadowników. / fot. shutterstock

Ceny jabłek przemysłowych kolejny raz w tym tygodniu wzrosły. To bardzo pozytywna tendencja jednak nie wzbudza przesadnego entuzjazmu wśród sadowników. Zdecydowana większość owoców została kupiona po bardzo niskich cenach.

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych w tym sezonie budziła rozgoryczenie wśród sadowników. Nie potrafili zrozumieć dlaczego przetwórstwo proponuje tak niskie stawki. Pod niektórymi punktami skupów ustawiały się kilometrowe kolejki, żeby sprzedać owoce na które często brakowało miejsca. 

Zwrot na rynku jabłek do przetwórstwa 

Od jakiegoś czasu zauważyć można zwrot na rynku jabłek przemysłowych i pozytywną tendencję dotyczącą wzrostu cen. Nic w tym dziwnego - surowca jest zdecydowanie mniej bowiem sadownicy zakończyli już zbiory jabłek. Cena jabłek przemysłowych jest wyższa dlatego, że podaż jest dużo mniejsza niż jeszcze dwa, trzy tygodnie temu. Ponadto podniesienie cen będzie miało też pozytywny wpływ na średnią z całego sezonu. 

Ceny jabłek na skupach w Mazowieckiem 

Jeszcze trzy dni temu informowaliśmy o podwyżce cen na Mazowszu w okolicach Grójca i Warki na 29-30 gr/kg w zależności od lokalizacji. Obecnie stawki wzrosły. Bez problemu można znaleźć skupy które oferują 32-33 gr/kg. Za większe ilości - całosamochodowe - ceny wzrosły średnio o 2 grosze. 

Wzrost cen dotyczy również "suchego" przemysłu. Za tego typu owoce otrzymać można 34-35 gr/kg. Goldena na soki obecnie sprzedać można za 40 gr/kg. 

Duża liczba ogłoszeń dotyczących zakupu jabłek przemysłowych które można znaleźć w internetowych giełdach sprzedaży świadczy o dużym zapotrzebowaniu. Można odnieść wrażenie, że teraz to skupy poszukują jabłek. Jednak entuzjazm wśród sadowników jest umiarkowany, bowiem większa część owoców, która sprzedawana była w trakcie zbiorów została kupiona po bardzo niskich cenach. 

Pełna analiza sytuacji na rynku jabłek przemysłowych wkrótce na łamach portalu www.sadyogrody.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI