Julian Pawlak: Coroczne oskarżenia o zmowę cenową przetwórców są niedorzeczne (video)Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 27 listopada 2019 13:33


Ceny jabłek do przetwórstwa w tym sezonie poszybowały wysoko. Obserwując ten rynek od wielu lat miałem wrażenie, że te stawki są za wysokie co potwierdziło się bo w tej chwili nieco spadły - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

- Patrząc na sytuację na światowym rynku soków zagęszczonych można było stwierdzić, że początkowe stawki były za wysokie. Niektórzy przetwórcy 'przeholowali' i teraz mają problemy - mówi. 

Julian Pawlak przyznał, że w Polsce zauważyć można paradoks: mamy największy przerób jabłek a nie mamy ani jednego sadu przemysłowego. - Czyli przerabiamy jabłka z sadów deserowych co oznacza, że te jabłka obarczone są innymi kosztami. Ponadto te owoce są mniej wartościowe dla przetwórstwa niż jabłko przemysłowe dlatego, że jest mocno chronione przez istnieje obawa o zawartość środków większa niż jest dopuszczalna w sokach zagęszczonych. - dodaje. 

Według niego, coroczne oskarżenia o zmowę cenową przetwórców są nieprawdą. - Jeżeli są różne wymagania, różne potrzeba i polityka sprzedażowa to nie ma mowy o żadnej zmowie cenowej. Jest pewien owczy pęd – nad czym ubolewam – co niekiedy obija się czkawką przetwórcom - przyznaje prezes KUPS. 

{film;16383}