Jakie ceny jabłek przemysłowych?

Na rynku jabłek przemysłowych nastąpiła stagnacja. Ceny za tzw. suchy przemysł do przetwórstwa wynoszą obecnie 0,52-0,53 zł. Niektóre skupy liczą, że kupią przemysł jeszcze taniej, oferując sadownikom ceny na poziomie 0,50 zł.

Popyt na przemysł ze strony krajowych przetwórni nadal jest duży. Przetwórnie pracują bez przestoi i przyjmują codziennie każdą ilość jabłek. W temacie podaży jest ona na porównywalnym poziomie co popyt przetwórni.  Rynek jabłek deserowych jest nasycony. Brak handlu popularnymi odmianami wpływa na to, że sadownicy obecnie wysypują w skupach Glostera i Idareda. Na ten moment odmiana Gloster nie ma w ogóle zbycia na rynku jabłek deserowych. Sprzedaż Idareda do sortowania mija się z celem.  Okazuje się, że końcowy rozrachunek po przesortowaniu jest mniej korzystny, niż sprzedaż jabłek do przetwórstwa.

Tym samym koło się zamyka i pomimo oczekiwań cena stoi i póki co, nie pojawiają się przesłanki, żeby miała ulec zmianie w górę bądź w dół. 

Brak popytu na Goldena na zagraniczne przetwórnie

Suchy przemysł na Goldena na zagraniczne przetwórnie praktycznie stoi. Na ten moment zamówienia z zagranicy są bardzo małe, a cena od długiego czasu wynosi niewiele powyżej 0,65 zł za kilogram.

Sprawdź oferty kupna/sprzedaży owoców na Giełda Rolna!