Jakie ceny jabłek przemysłowych w skupach ?

Autor: Sylwia Sałyga 04 lutego 2022 13:26

Jakie ceny jabłek przemysłowych w skupach ? Jabłka przemysłowe 2022: Popyt przetwórni wpłynie na wzrost cen?/ fot. shutterstock.com

Krajowe przetwórnie nadal wykazują duży popyt na jabłko przemysłowe. Ceny jednak pozostają na stabilnym poziomie.

Jakie ceny jabłek przemysłowych?

Na rynku jabłek przemysłowych nastąpiła stagnacja. Ceny za tzw. suchy przemysł do przetwórstwa wynoszą obecnie 0,52-0,53 zł. Niektóre skupy liczą, że kupią przemysł jeszcze taniej, oferując sadownikom ceny na poziomie 0,50 zł.

Popyt na przemysł ze strony krajowych przetwórni nadal jest duży. Przetwórnie pracują bez przestoi i przyjmują codziennie każdą ilość jabłek. W temacie podaży jest ona na porównywalnym poziomie co popyt przetwórni.  Rynek jabłek deserowych jest nasycony. Brak handlu popularnymi odmianami wpływa na to, że sadownicy obecnie wysypują w skupach Glostera i Idareda. Na ten moment odmiana Gloster nie ma w ogóle zbycia na rynku jabłek deserowych. Sprzedaż Idareda do sortowania mija się z celem.  Okazuje się, że końcowy rozrachunek po przesortowaniu jest mniej korzystny, niż sprzedaż jabłek do przetwórstwa.

Tym samym koło się zamyka i pomimo oczekiwań cena stoi i póki co, nie pojawiają się przesłanki, żeby miała ulec zmianie w górę bądź w dół. 

Brak popytu na Goldena na zagraniczne przetwórnie

Suchy przemysł na Goldena na zagraniczne przetwórnie praktycznie stoi. Na ten moment zamówienia z zagranicy są bardzo małe, a cena od długiego czasu wynosi niewiele powyżej 0,65 zł za kilogram.

Sprawdź oferty kupna/sprzedaży owoców na Giełda Rolna!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI