Ceny jabłek przemysłowych 2023

Jak informowaliśmy w mijającym tygodniu, ceny jabłek przemysłowych w regionie Grójca wynosiły 58 groszy i 60 groszy przy większym tonażu. W regionie Sandomierza stawki wynosiły - 57/58 groszy.

Już dzisiaj można znaleźć stawki za jabłka przemysłowe nieco wyższe. W okolicach Jasieńca zwykły przemysł skupowany jest za 60 gr/kg, zaś suchy - za 63 gr/kg. Jeszcze więcej sadownicy dostaną za jabłka na soki - nawet 70-75 gr/kg. 

Na facebookowych giełdach sprzedaży pojawiło się ogłoszenie dotyczące chęci zakupu dużych ilości jabłka przemysłowego w cenie 70 gr/kg. 

"Kupimy jabłko przemysłowe. Ilości całosamochodowe - patelnia. Odbiorę nawet dziś. Cena 0,70gr."

Jednak zdaniem sadowników ceny jabłek przemysłowych w tym sezonie powinny sięgać przynajmniej 1 zł/kg. 

Polski koncentrat jabłkowy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na zagranicznych rynkach. Jak mówił w rozmowie z redakcją Mirosław Maliszewki, jeśli uda się nam pokonać pewne problemy z eksportem do Egiptu i Jordanii, wzmocnimy się na rynkach Unii Europejskiej i Azji, oraz nie poddamy się dyktatowi przetwórni i sieci handlowych, to jest szansa na zdecydowanie lepsze ceny niż w ubiegłym sezonie. - Musimy w związku z tym zachowywać się rozsądnie i odpowiednio reagować na próby zaniżania cen zakupu, zarówno jabłek przemysłowych, jak i deserowych. Są wszelkie podstawy teoretyczne do uzyskania dochodów, nie można ich zaprzepaścić - mówił prezes Związku Sadowników RP.