Ceny jabłek przemysłowych w wielu skupach spadły. Zakłady przetwórcze już pod koniec ubiegłego tygodnia straszyły obniżkami cen tłumacząc się wysokimi cenami prądu i gazu. Owszem, każda firma ma koszty ale z racjonalnego punktu widzenia nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia dla obniżek. A wręcz przeciwnie!

Do dopłat do przetwarzania jabłek daleka droga

Wysoki popyt na koncentrat z Polski 

Popyt na koncentrat jabłkowy z Polski wciąż nie słabnie. Według GUS wolumen eksportu w pierwszych 7 miesiącach sezonu 2021/22 wzrósł o 40 proc. rok do roku (+88% r/r w styczniu’22), głównie w wyniku 7–krotnie wyższej sprzedaży do Stanów Zjednoczonych. Eksperci banku PKO PB w swoim raporcie informują, że możliwe jest utrzymanie dalszego wysokiego tempa wysyłek do USA. 

Przeczytaj: Wysoki popyt na koncentrat jabłkowy z Polski nadal się utrzymuje

Niestety możemy przypuszczać, że obniżki cen jabłek jakie mają obecnie miejsce są wyłącznie manipulacją i celowym działaniem. Niejednokrotnie w ciągu tego sezonu takie sytuacje miały miejsce, wszystko po to, aby wymusić większą podaż jabłek. Ze za każdym razem cena znowu rosła, bo popyt na koncentrat jest ogromny. Sadownicy mają realny wpływ na ceny surowca, dlatego apelujemy o niepoddawanie się presji i wstrzymanie ze sprzedażą jabłek