×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jabłka przemysłowe 2022: Przetwórcy zdecydują się na ruch cenowy?

Autor: SadyOgrody.pl 04 listopada 2022 11:13

Jabłka przemysłowe 2022: Przetwórcy zdecydują się na ruch cenowy? Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest od dłuższego czasu stabilna. Ceny się nie zmieniają a dostawy choć momentami są większe, nie powodują żadnych ruchów cenowych. / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest od dłuższego czasu stabilna. Ceny się nie zmieniają a dostawy choć momentami są większe, nie powodują żadnych ruchów cenowych.

Ceny jabłek przemysłowych - listopad 2022

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest od dłuższego czasu stabilna. Ceny pozostają wciąż na tych samych poziomach sięgających 32-33 gr/kg w zależności od wielkości dostawy i lokalizacji. Wielu sadowników sypie jabłka prosto zebrane spod drzew, ale są również tacy, którzy trzymają owoce w skrzyniach w oczekiwaniu na lepszą cenę. 

Ale czy będzie lepsza? Przewidywanie zachowań na rynku przetwórczym to jak wróżenie z fusów, jednak istnieją czynniki które przemawiają za wzrostem cen. Zobacz: Jabłka przemysłowe: kilka czynników przemawia za wzrostem cen

Sytuacja na rynku koncentratu jabłkowego 2022

W krajach unijnych - poza Polską - odnotuje się prawdopodobnie spadki tegorocznej produkcji. W Chinach - u naszego głównego konkurenta w zakresie zagęszczonego soku jabłkowego, zbiory jabłek też będą znacząco niższe niż w roku poprzednim, co stwarza przestrzeń do sprzedaży polskiego koncentratu. Ten czynnik będzie oddziaływał w kierunku wzrostu cen jabłek - mówił serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego w PKO Bank Polski. 

Wzrostom nie sprzyjają jednak wciąż trwające zbiory jabłek bowiem zakłady przetwórcze mają stabilne dostawy jabłek.

Ceny jabłek nie zmieniają się od lat 

Warto również wspomnieć o inflacji i cenach jabłek przemysłowych na przestrzeni ostatnich lat. Poniższy wykres przedstawia ceny owoców - w tym jabłek przemysłowych - jakie otrzymują sadownicy od 2013 roku do 2021 roku.

Ceny owoców do przetwórstwa / fot. za Fundusz Promocji Owoców i Warzyw

Choć rynek bywa nieprzewidywalny i wiele zależy zarówno od popytu, jak i podaży surowca to nasuwa się wniosek, że ceny płacone producentom od 9 lat praktycznie się nie zmieniają. Przy oficjalnej październikowej inflacji sięgającej prawie 18 proc. ceny jabłek w październiku są niższe niż średnie ceny w 2015 roku. Rosnące koszty produkcji, zbioru nie mają żadnego odzwierciedlenia w proponowanych stawkach. To jeszcze wolny rynek czy już zarzynanie produkcji na której zarabiają wszyscy poza sadownikiem? Na rynku owoców i warzyw dzieją się niesamowite rzeczy - rosną koszty wszystkim, poza producentami. 

Przeczytaj: Wzrost cen owoców i warzyw w Polsce jeden z najniższych na świecie

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI