×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jabłka przemysłowe 2022: Przetwórcy celowo zaniżają ceny?

Autor: SadyOgrody.pl / IRWŁ 05 października 2022 13:18

Jabłka przemysłowe 2022: Przetwórcy celowo zaniżają ceny? Obecna produkcja jabłek jest realna do przetworzenia przez przetwórnie. Zapotrzebowanie na koncentrat jabłkowy jest bardzo duże. / fot. shutterstock

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego apeluje do sadowników o nieoddawanie jabłek przemysłowych do punktów skupu po tak niskich cenach.

Apel o niesprzedawanie jabłek przemysłowych 

- W związku z bardzo trudną sytuacją na rynku jabłek przemysłowych (spadek cen do 0,35 zł/kg i zapowiadanymi dalszymi obniżkami) w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek Rady Powiatowej IRWŁ w Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej apeluje o nieoddawanie jabłek przemysłowych do punktów skupowych przy tak niskich cenach, które nie gwarantują nawet zwrotu kosztów ich produkcji - czytamy w piśmie podpisanym przez Bronisława Węglewskiego, prezesa zarządu IRWŁ. 

Wstrzymanie dostaw do punktów skupowych jest jedynym sposobem, aby wpłynąć na podniesienie cen. 

Zmowa cenowa na rynku jabłek do przetwórstwa 

- Tak niska cena jabłek przemysłowych nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Obecna produkcja jabłek jest realna do przetworzenia przez przetwórnie. Zapotrzebowanie na koncentrat jabłkowy jest bardzo duże. Ceny koncentratu na światowych rynkach też wzrosły. Z obserwacji sadowników wynika, że na punktach skupowych nie ma kolejek, ani tym bardziej na przetwórniach, gdzie odbiór jabłek odbywa się na bieżąco. Sadownicy podejrzewają, że jest to zmowa cenowa i przetwórnie rekompensują sobie wzrost swoich kosztów, kosztem producentów jabłek, i dalej osiągają wysokie zyski - apeluje Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. 

Przeczytaj: Jabłka 2022: Konieczna interwencja na rynku. Będzie wsparcie?

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI