Jabłka przemysłowe 2022: Ceny wzrosną po nowym roku?

Autor: Sadyogrody.pl 07 grudnia 2022 18:49

Jabłka przemysłowe 2022: Ceny wzrosną po nowym roku? Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest stabilna. Nie ma żadnych ruchów cenowych - zarówno w górę, jak i w dół. / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest stabilna. Nie ma żadnych ruchów cenowych - zarówno w górę, jak i w dół.

Jabłka przemysłowe 2022 - duża podaż jabłek, ceny stoją

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych od dłuższego czasu jest stabilna, co nie znaczy dobra. Ceny skupu wahają się między 33 a 35 groszy i ani drgną od dłuższego czasu. Przetwórcy wbrew pozorom mają co robić - pomimo zakończenia zbiorów jabłek jakiś czas temu surowca do przetwórstwa nie brakuje. Zdarza się, że wciąż są zbierane jabłka, które nie zostały zebrane jesienią. Taki surowiec nie jest mile widziany na zakładach jednak napływ takiego zmarzniętego i "spuchniętego" jabłka jest spory, a przetwórnie kontrolują ich obecność. 

Ponadto jabłka z podwórek, piwnic czy innych magazynów są dowożone na skupy bowiem są już tłuste i nie znajdują zainteresowania handlarzy. Takie owoce nie nadają się już do sprzedaży jako deserowe. 

Surowca nie brakuje dlatego przetwórcy nie mają motywacji do podnoszenia cen. Taki stan rzeczy potrwa zapewne do końca tegorocznego skupu. Skoro przetwórcy mogą kupić jabłka tanio, to po co mają podnosić cenę. Być może stan rzeczy ulegnie zmianie po nowym roku, kiedy to zakłady wznowią pracę po przewie świąteczno-noworocznej a podaż jabłka będzie mniejsza. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI