×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jabłka przemysłowe 2022: Ceny suchego przemysłu nieco w górę

Autor: SadyOgrody.pl 10 grudnia 2022 10:49

Jabłka przemysłowe 2022: Ceny suchego przemysłu nieco w górę Na rynku jabłek przemysłowych od dłuższego czasu utrzymywała się stagnacja. / fot. shutterstock

Na rynku jabłek przemysłowych od dłuższego czasu utrzymywała się stagnacja. Obecnie nieco wzrosły ceny suchego przemysłu.

Od dłuższego czasy na rynku jabłek przemysłowych nie było żadnych ruchów, ani tych w górę, jak i w dół. Nie brakowało również jabłek. Sadownicy którzy nie zdążyli zebrać jabłek na czas ze względu na brak pracowników jeszcze w listopadzie zbierali owoce i dostarczali na skupy.  

Jabłka przemysłowe 2022 - jakie stawki w grudniu? 

Obecnie ceny 'mokrego' przemysłu w powiecie grójeckim raczej nie wykazują tendencji wzrostowych - wciąż utrzymują poziom 33-35 gr/kg. Część skupów przy większych ilościach oferuje 36 gr/kg, zaś inne nie podniosły wcale cen. Nieco w górę poszedł suchy przemysł - niektóre skupy oferują już 39-40 gr/kg. Każdy wzrost cieszy cen niemniej w dalszym ciągu nie są stawki które byłyby zadowalające dla sadowników. Sadownicy z Lubelszczyzny informują, że w tym rejonie ceny mokrego przemysłu są wyższe niż na Mazowszu - sięgają nawet 40 gr/kg. 

Duża część jabłek która trafia teraz do przetwórstwa jako suchy przemysł to jabłka które miały być sprzedane jako deserowe, jednak nie znalazły kupca bądź straciły jakość. Dlatego oferowane teraz 40 gr/kg w żaden sposób nie zapewnia zwrotu kosztów, nie mówiąc o zarobku. Istnieje szansa, że tendencja wzrostowa zostanie utrzymana po nowym roku, kiedy to zakłady wznowią pracę po przewie świąteczno-noworocznej a podaż jabłka będzie zdecydowanie mniejsza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI