×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jabłka przemysłowe 2022: Ceny skupu nie powinny być niższe niż 0,55 zł/kg

Autor: SadyOgrody.pl 21 października 2022 12:57

Jabłka przemysłowe 2022: Ceny skupu nie powinny być niższe niż 0,55 zł/kg Obecne stawki, zgodnie z notowaniami Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW, wynoszą w punktach skupu od 0,30 do 0,35 zł/kg (średnio 0,33 zł/kg). / fot. materiały redakcji

Na rynku od wielu lat istnieje przekonanie, że cena jabłek przemysłowych kształtuje stawki owoców deserowych. W tym sezonie zarówno jedne, jak i drugie są dramatycznie niskie. O sytuacje na rynku jabłek kierowanych do przetwórstwa zapytaliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.

Skup jabłek przemysłowych 2022

Ile wynoszą aktualne ceny skupu jabłek przemysłowych ?

Obecne stawki, zgodnie z notowaniami Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW, wynoszą w punktach skupu od 0,30 do 0,35 zł/kg (średnio 0,33 zł/kg). Nieco więcej można otrzymać bezpośrednio w zakładach przetwórczych, bo od 0,35 do 0,40 zł/kg (loco zakład). Na rynku mamy dużą podaż owoców, co utrudnia sprawny odbiór jabłek do przetwórstwa.

Zobacz: Ceny jabłek przemysłowych 2022. Ile płacą skupy?

Sadownicy uważają, że oferowane stawki są zaniżane przez zakłady przetwórcze, co Pan o tym sądzi?

Ceny skupu w relacji do kosztów produkcji są niskie, nawet jeśli porównamy je ze stawkami z wiosny czy wczesnego lata. I to jest fakt. Co do zaniżania stawek, to nie mam takiej wiedzy, więc się nie wypowiadam. Zajmuje się faktami. Żeby mieć fakty na ten temat musiałbym spędzić dłuższy czas tj. wiele dni na przetwórni i sam wtedy mógłbym się wypowiedzieć. Część sadowników podejrzewa, iż przetwórstwo specjalnie nie śpieszy się z przerobem, aby wywoływać rynkową panikę i tym samym wpływać na obniżkę cen, ale ja przyjmuje to jako informacje z rynku, której nie mogę zweryfikować. Mogę za to podać argumenty ekonomiczne opisujące rynek.

Jakie zatem są te argumenty?

Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że tak gospodarstwo sadownicze jak i przedsiębiorstwo przetwórcze jest podmiotem gospodarczym i oba dążą do maksymalizacji korzyści czyli zysku. Normalne jest, że każdy chce zarobić. A jeśli dodamy wiedze o strukturze rynku w Polsce, czyli braku powiązania między sadownikami, a przetwórcami to nie powinniśmy się dziwić dzisiejszej sytuacji. Każdy chce dla siebie jak najlepiej i nie patrzy na drugą stronę. Sadownicy w tym układzie, szczególnie w sezonach dobrych plonów, są na przegranej pozycji. Tegoroczne plony jak widzimy są zadowalające.

Sytuacja na rynku koncentratu jabłkowego 2022 

Ale jakie są argumenty?

Wyższe są koszty produkcji, głównie energii, co zmniejsza konkurencyjność na rynkach zagranicznych koncentratu produkowanego w Polsce. Wzrosły też koszty transportu, ale to już wcześniej i jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, nie było to przeszkodzą w eksporcie dużych ilości soku w ostatnich miesiącach. I to główne czynniki, które moim zdaniem wskazują są na rzecz przetwórstwa. Z drugiej strony, zapowiadane były niższe zbiory jabłek w Chinach, a kraj ten jest największym światowym producentem i jednym z głównych eksporterów soku zagęszczonego. Będzie więc mniej koncentratu wyeksportowanego z Chin oraz będzie on droższy, bo zwykle mniejszej podaży towarzyszą wyższe ceny. Nasz sok będzie za to tańszy i to nie tylko z powodu niewysokich obecnych cen jabłek przemysłowych, ale też korzystnego kursu walutowego. Nasza złotówka jest tania tak w stosunku do euro jak i dolara amerykańskiego. Deprecjacja krajowej waluty jest znaczna co może przełożyć się na większy eksport do UE i USA, a to największe rynki zbytu. Są więc możliwości sprzedaży.

Czyli o co chodzi?

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Argumenty są argumentami, ale liczy się biznes. Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić jaki dokładnie wpływ wymienione wyżej czynniki mają na rynek i ceny skupu jabłek przemysłowych, ale wiemy, że w układzie sadownicy-przetwórcy, Ci drudzy są w tym sezonie na wygranej pozycji i zaproponują cenę taką jaką uznają za odpowiednią.

Potrzebne wsparcie na rynku jabłek 

Jakie powinny być zatem ceny?

Takie, jakie sadownicy uzgodnili by z przetwórcami, ale nie są w stanie tego zrobić przez słabą pozycję rynkową. Osobiście uważam, że ceny skupu nie powinny być niższe niż 0,55 zł/kg, ale to jest tylko opinia. Nie jestem stroną z tym ‘biznesie’ a jedynie analitykiem. Uważam również, że w obecnej sytuacji rynkowej i przy naszej organizacji rynku potrzebna jest interwencja państwowa i to teraz, bo to najlepszy czas by zdjąć nadwyżkę jabłek z rynku. Decydenci nie powinni czekać do wiosny wzorem roku ubiegłego, ale dobrym wzorem były by ubiegłoroczne rozwiązania tj. dopłaty do kupionych przez przetwórstwo jabłek.

Dziękuję za rozmowę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI