Jabłka 2022: Jaka sytuacja w przetwórstwie?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 06 września 2022 19:05

Jabłka 2022: Jaka sytuacja w przetwórstwie? Tegoroczne zbiory jabłek w kraju zostały przez GUS oszacowane na poziomie 5 proc. wyższym niż przed rokiem. / fot. shutterstock

Wielu twierdzi, że tegoroczne ceny jabłek deserowych będą mocno uzależniona od sytuacji w przetwórstwie. O to jaki jest popyt na koncentrat z Polski zapytaliśmy Mariusza Dziwulskiego, eksperta banku PKO BP.

Tegoroczne zbiory jabłek w kraju zostały przez GUS oszacowane na poziomie 5 proc. wyższym niż przed rokiem. Na podobną skalę zmian zbiorów w Polsce na początku sierpnia wskazało WAPA. Zbiory w UE-27 i Wielkiej Brytanii mogą być jednak  tylko o 1 proc. wyższe w stosunku do ubiegłorocznych.

Eksport jabłek

Zdaniem Mariusza Dziwulskiego, wyższe zbiory jabłek w Polsce wskazywać mogą na możliwość spadków cen jabłek do przetwórstwa w kraju. - Kluczowym czynnikiem dla podaży jabłek do przetwórstwa i tym samym produkcji soku będzie popyt na jabłka deserowe. Ten w ostatnim sezonie wyraźnie się obniżył. Według danych GUS w sez. 2021/22 (dane od września’21 do czerwca’22) polski eksport jabłek świeżych zmalał o blisko 5 proc. rok do roku mimo większej krajowej produkcji w 2021 r. Spadki eksportu wiązały się z problemami w sprzedaży na dwa kluczowe dotychczas rynki – Białorusi i Egiptu w I kwartale 2022 r. - przyznaje ekspert. 

W związku z tym istotnie zwiększył się udział jabłek kierowanych do przetwórstwa. - Potwierdzają to dane GUS dot. wzrostu produkcji soku jabłkowego w firmach o zatrudnieniu 50 osób i więcej, aż o 34 proc. rok do roku w okresie styczeń-lipiec 2022. Wzrostowi produkcji sprzyjało wprowadzenie programu wycofania części jabłek z rynku (do przetwórstwa) z uwagi na niekorzystną sytuację cenową na rynku jabłek deserowych - dodaje. 

Popyt na koncentrat jabłkowy

Niemniej istotne będą zmiany po stronie popytowej. - Z danych GUS wynika, że eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Polski w pierwszych 10 miesiącach sezonu 2021/22 (wrzesień-czerwiec) wzrósł o 54 proc. rok do roku do poziomu 242 tys. t. Za blisko ¼ wzrostu eksportu w tym okresie odpowiedzialna była większa sprzedaż do Stanów Zjednoczonych (wzrost o blisko 21 tys. t). Istotnie wzrosły wysyłki do Austrii, czy też do Wielkiej Brytanii po spadkach spowodowanych brexitem w sez. 2020/21 - przyznaje ekspert PKO PB. 

Zobacz: Sytuacja na rynku jabłek w tym sezonie zależeć będzie od przetwórstwa?

Mariusz Dziwulski przypuszcza, że zmiany w tegorocznej produkcji jabłek w UE mogą wskazywać na utrzymanie popytu na koncentrat jabłkowy w Europie. - Niewykluczone są też dalsze wysokie wysyłki do USA. Utrudniony eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Ukrainy na rynek USA może sprzyjać wysyłkom na ten rynek z Polski, choć prognozowany przez USDA wzrost produkcji jabłek w Stanach Zjednoczonych w 2022 r. o 3 proc. rok do roku może oddziaływać w przeciwnym kierunku. Eksporterom z polski wciąż sprzyjać mogą zmiany na rynkach walutowych – słaby PLN w stosunku do USD - tłumaczy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI