Eksport polskiego koncentratu do USA wzrósł 7-krotnie!

Autor: Agro Nawigator 06 kwietnia 2022 08:13

Eksport polskiego koncentratu do USA wzrósł 7-krotnie! Utrzymuje się wysoka dynamika sprzedaży soku jabłkowego z Polski/ fot.shutterstock.com

Utrzymuje się wysoka dynamika sprzedaży soku jabłkowego z Polski, głównie w wyniku 7–krotnie wyższej sprzedaży soku do Stanów Zjednoczonych. Możliwe jest utrzymanie dalszego wysokiego
tempa wysyłek do USA - informuje Agro Nawigator.

Jak podaje Agro Nawigator Banku PKO nadal utrzymuje się wysoka dynamika sprzedaży soku jabłkowego z Polski – wg GUS wolumen eksportu w pierwszych 7 mies. sez. 2021/22 wzrósł o 40% r/r (+88% r/r w styczniu’22), głównie w wyniku 7–krotnie wyższej sprzedaży do Stanów Zjednoczonych.

Popyt na polski koncentrat jabłkowy może być wysoki

Możliwe jest utrzymanie dalszego wysokiego tempa wysyłek do USA. Wojna w Ukrainie prawdopodobnie przekieruje uwagę na koncentrat jabłkowy z Polski. Ukraina w 2021 była siódmym dostawcą zagęszczonego soku jabłkowego do USA, które z kolei były najważniejszym partnerem dla ukraińskich eksporterów.

Według MRiRW przeciętna cena skupu jabłek deserowych w 1q21 była niższa o 19% r/r wobec spadku o 36% r/r w 4q21. · 1q22 przyniósł ożywienie na rynku jabłek do przetwórstwa. Wskutek zwiększonego popytu ceny jabłek do przetwórstwa od początku roku do końca marca wzrosły o 29%. Ceny koncentratu soku jabłkowego z Polski w 1q21 były wyższe o 24% q/q (za IHS Markit).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI