Ekspert: Ceny 1 zł/kg za jabłka przemysłowe są realne, ale czy dobre?www.sadyogrody.pl - 30 sierpnia 2019 14:40


Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomiki Ogrodnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB (IERiGŻ-PIB), ceny jabłek na sok wynoszą w obecnym tygodniu od 0,40 zł/kg do maksymalnie 0,55 zł/kg. Większość owoców trafia do przetwórstwa po cenach z przedziału 0,50-0,55 zł/kg. Sadownicy oczekują więcej...a jak będzie wyglądał sezon - o to zapytaliśmy Pawła Kracińskiego  z IERiGŻ-PIB.

Zdaniem eksperta z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ-PIB ceny 1,00 zł/kg jabłek przemysłowych są realne. Możliwe nie oznacza jednak nic pewnego. Wszystko zależy od wielkości dostaw (podaży) jabłek na sok oraz zachowania przetwórców.

Zbiory jabłek będą niższe, szczególnie z sadów ekstensywnych, czyli tradycyjnej bazy surowcowej przetwórców. - Zmęczenie sadów po ubiegłorocznym rekordowym plonowaniu oraz tegoroczne trudne warunki pogodowe (głównie lokalne przymrozki oraz następnie susza w przeważającej części kraju), spowodowały gorsze plonowanie. To są fakty, które wpłynęły na to to, że dziś za jabłko na sok sadownicy otrzymują około 0,50 zł/kg - przyznaje ekspert IERiGŻ-PIB. 

Według niego, dalszy przebieg sezonu zależeć będzie od zachowania przetwórców. Jeśli wzorem 2017, 2010 czy 2007 roku rozpocznie się walka o surowiec do produkcji zagęszczonego soku, to scenariusz 1,00 zł/kg będzie realny. W przeciwnym wypadku należy spodziewać się ustabilizowania stawek na poziomie 0,50-0,65 zł/kg. Na ceny jabłek na sok w Polsce wpływ będą miały także zbiory jabłek w innych krajach europejskich oraz największego światowego producenta i eksportera zagęszczonego soku tj.  Chin.  Spadek cen za jabłka przemysłowe wydaje się jednak obecnie najmniej prawomocnym scenariuszem.

W Polsce na rynku jabłek na sok od lat obserwujemy bardzo duże wahania. Obecne ceny za jabłka na sok są od 200 do 300% wyższe w porównaniu do ubiegłorocznych z końca sierpnia. Brak stabilności, zdaniem Pawła Kracińskiego, uniemożliwia specjalizację w produkcji jabłek na sok, a to mogłaby być alternatywa dla części sadowników.

- Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, zdaniem eksperta, byłoby otrzymywać za jabłka corocznie stawki z przedziału 0,40-0,60 zł/kg w zależności od plonowania, niż w jednym roku 0,08 zł/kg a w innym 1,00 zł/kg. Lepiej nie życzyć sobie ani rekordowo niskich, ani rekordowo wysokich cen jabłek na sok. Na rynku potrzeba stabilizacji i współpracy, a to już temat na szerszą dyskusję i większe emocje - podsumował Paweł Kraciński, ekspert IERiGŻ-PIB.