Eksperci: Ceny jabłek przemysłowych powinny wzrosnąć

Autor: Agrobiznes w TVP 03 września 2021 08:17

Eksperci: Ceny jabłek przemysłowych powinny wzrosnąć Właściwy skup ruszy w połowie września i zdaniem ekspertów wyższe powinny być też ceny. Przynajmniej 0,60 zł/kg. / fot. shutterstock

Rekordowe zbiory na Ukrainie. Wyższe od oczekiwanych w Niemczech. U nas też na rynku jabłek zapowiada się urodzaj. Czy to będzie oznaczało sezon niskich cen? - podaje Agrobizes w TVP.

Apele sadowników o wstrzymanie dostaw a także deszczowa pogoda ograniczyły podaż jabłek przemysłowych. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa w punktach skupu obowiązujące ceny na dzień 1 września wynosiły 0,27-0,28 zł/kg. Owoce dostarczone do zakładu wyceniane są na 0,32 zł/kg w kujawsko-pomorskim do 0,35 zł/kg na Podlasiu. To dwa razy mniej niż przed rokiem i dużo poniżej oczekiwań.

Ceny skupu jabłek 2021

Ale to dopiero początek skupu. Jabłka nie spełniają jeszcze parametrów przetwórczych. Właściwy skup ruszy w połowie września i zdaniem ekspertów wyższe powinny być też ceny. Przynajmniej 0,60 zł/kg. To całkiem realna stawka zwłaszcza, że nie będziemy mieli konkurencji ze strony Chin. Ze względu epidemiologicznych sprzedaż koncentratu będzie blokowana a poza Polska i Chinami trudno kupić kwaśne jabłka, których oczekują przetwórcy.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

 

Oferty sprzedaży jabłek  na Giełda Rolna

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI