Dr hab. Nosecka: W nowy sezon wejdziemy z zapasami koncentratu jabłkowego

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 25 czerwca 2019 14:05

Dr hab. Nosecka: W nowy sezon wejdziemy z zapasami koncentratu jabłkowego Dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB. Fot. P. Pawłowski

W sezonie 2018/19 mamy do czynienia z absolutnie rekordową produkcją koncentratu jabłkowego. Z szacunków wynika, że do tej pory jest to około 440 tys. ton. To absolutny rekord. Część koncentratu jest w tankach i przejdzie na sezon przyszły, ponieważ w tym sezonie nie uda się go sprzedać - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Na rynku zagęszczonego soku jabłkowego w sezonie 2018/19 Polska ma dużo szczęścia. - W 2018 roku zbiory jabłek w Chinach spadły o 30 proc., co spowodowało że eksport chiński w całym sezonie będzie mniejszy niż w sezonie poprzednim o połowę i wyniesie ok. 300 tys. ton. Dzięki temu udaje nam się sprzedawać polski koncentrat – nie tylko do krajów europejskich, ale także do Stanów Zjednoczonych. Do końca lutego eksport do Stanów Zjednoczonych był rekordowy i wyniósł 33-35 tys. ton. W tym sezonie jest to trzeci największy odbiorca polskiego zagęszczonego soku jabłkowego, po Niemczech i Austrii - tłumaczy. 

Ekspertka przyznaje, że Polski koncentrat od początku sezonu jest tańszy niż ten oferowany przez Chiny. - Dzięki temu udało się szerzej wejść na rynek amerykański. Gdyby nie zmniejszenie zbiorów jabłek w Chinach, mielibyśmy ogromny problem z zagospodarowaniem. Jednak mimo wszystko, w nowy sezon wejdziemy z zapasami - podkreśla. 

- Dochodzą do nas sygnały, że w 2019 r. w Chinach zbiory jabłek będą dużo większe, co spowoduje wejście z dużą ofertą podażową. Niezależnie od tego, jakie będą zbiory jabłek w Polsce to na rynku światowym będzie dużo koncentratu soku jabłkowego. Oznacza to, że ceny koncentratu soku w obrotach międzynarodowych mogą się nie zwiększyć w stosunku do sezonu 2018/19, kiedy wyniosły ok. 0,90 euro/kg - podsumowała dr Bożena Nosecka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI