Wciąż nie ma jasnych informacji na temat mechanizmów pomocowych jakimi mieliby być objęci producenci jabłek w związku z trudną sytuacją na rynku, która jest konsekwencją embarga i wojny w Ukrainie. 

Nie ma podstaw do obniżania cen jabłek przemysłowych

Sadownicy niecierpliwią się ponieważ koszty przechowywania jabłek z każdym dniem rosną, zaś ceny za jabłka deserowe wciąż są bardzo niskie. Zdjęcie chociaż części jabłek z rynku z pewnością wpłynęłoby korzystnie na ceny, przynajmniej w tym sezonie. Jednak z każdym dniem, tygodniem i miesiącem rosną obawy o wprowadzenie tego typu pomocy. 

Dopłaty do przetwarzania jabłek?

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podczas spotkania z podlaskimi rolnikami w Podlaskiej Izbie Rolniczej poinformował, że Ministerstwo Rolnictwa rozważa wprowadzenie dopłat do przetwarzania jabłek. Przeczytaj : Dopłaty do przetwarzania jabłek. Będzie wsparcie?

Przeznaczonych na ten cel miałoby być 150-200 mln zł. Jednak wciąż nie ma żadnych konkretów dotyczących zasad przeznaczania pomocy, limitów i stawek a koszty nieubłaganie rosną. 

Wstrzymanie dostaw jabłek przemysłowych 

Jak słusznie zauważył Marcin Piwnik, starosta sandomierski, rozwiązaniem, które może wstrzymać działania zakładów przetwórczych (red. obniżające ceny jabłek przemysłowych) jest zapisanie w rozporządzeniu wykonawczym do mechanizmu wycofania jabłek z rynku na cele przetwórcze ceny minimalnej na zakładzie np. 60 gr/kg. - Rekompensata na podstawie faktur dostaw jabłek przedstawiona do agencji płatniczej powinna wynosić minimum np. 30 gr/kg jabłek. Najbardziej racjonalnym w tej chwili wydaje się wstrzymanie dostaw jabłek na przemysł do czasu uruchomienia programu po godziwych cenach - przyznaje. 

Zainteresowanie polskim koncentratem jest duże. Dodatkowo na eksport koncentratu korzystnie wpływają kursy walut. Niejednokrotnie byliśmy świadkami manipulacji ze strony zakładów przetwórczych w celu obniżenia cen, a niestety nic nie działa motywująco na sadowników tak jak planowane obniżki. Zwykle to po nich ustawiają się długie kolejki chętnych do wysypania jabłek na skupie.

Pamiętajmy, że bez względu na to, czy będą wprowadzone dopłaty czy nie, te jabłka są owocem ciężkiej pracy, a koszty ich wyprodukowania poszybowały niebotycznie w górę. 

Jednak fakty są takie, że wciąż nie ma żadnych konkretnych informacji dotyczących planowanych dopłat poza informacją przekazaną przez Henryka Kowalczyka na spotkaniu z podlaskimi rolnikami. Wysłaliśmy zapytanie dot. tej formy wsparcia do MRiRW. Czekamy na odpowiedź.