×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Do zakładów przetwórczych trafiło o połowę mniej jabłek

Autor: freshplaza.com za east-fruit 29 marca 2023 15:12

Do zakładów przetwórczych trafiło o połowę mniej jabłek Do zakładów przetwórczych trafiło o połowę mniej jabłek/ fot.shutterstock.com

Zakłady przetwórcze z Mołdawii oceniają, że w bieżącym sezonie przetworzą prawie o połowę mniej jabłek z rynku - podaje Freshplaza za serwisem East-Fruit.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Speranța Con uważają, że w bieżącym sezonie przetwórstwo jabłek zakończy się na przełomie marca i kwietnia, czyli o około 1,5 miesiąca wcześniej niż w poprzednich latach. 

Według wstępnej oceny specjalistów związku, do końca sezonu zakłady przerobią ok. 200-210 tys. ton jabłek ze zbiorów 2022 roku. W poprzednich latach zakupili około 340 000-370 000 ton surowca do przetwórstwa.

Spadek produkcji koncentratu jabłkowego wynika z trzech głównych przyczyn. Po pierwsze, gwałtowny spadek zbiorów jabłek w Mołdawii w ubiegłym roku – około 400-420 tys. ton wobec 660 tys. ton w 2021 roku.

Po drugie, mołdawscy producenci jesienią ubiegłego roku włożyli do chłodni znacznie mniej jabłek, ale lepszej jakości. Według szacunków ekspertów EastFruit do połowy marca w magazynach w Mołdawii pozostało około 60 000 ton jabłek, czyli o 20-30% mniej niż w tym samym okresie w poprzednich latach. Sprzedanie tego wolumenu do czerwca włącznie na „świeżym rynku” nie jest łatwe, ale całkiem realne.

Po trzecie, ze względu na rosnące koszty i niejasne perspektywy sprzedaży koncentratu w okresie letnio-jesiennym br. mołdawscy przetwórcy nie chcą wiosną podwyższyć cen skupu jabłek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI