Czy możemy liczyć na wzrost eksportu zagęszczonego soku jabłkowego?

Autor: www.sadyogrody.pl 04 lutego 2021 08:51

Czy możemy liczyć na wzrost eksportu zagęszczonego soku jabłkowego?

Początek sezonu 2020/2021 przyniósł wyraźny spadek eksportu polskiego zagęszczonego soku jabłkowego. Co przyniosą kolejne miesiące? Czy możemy liczyć na wzrosty? I jak na rynek wpłynie sytuacja w Chinach? Zapytaliśmy przetwórcę i analityka rynków rolnych.

Zakłady przetwórcze pesymistycznie oceniają rynek. Według informacji uzyskanych od jednego z przetwórców, zapasy zagęszczonego soku jabłkowego na koniec 2020 roku wynosiły w Polsce około 180-200 tyś ton.

- Dane Ministerstwa Finansów dotyczące eksportu zagęszczonego soku jabłkowego za 11 miesięcy 2020 roku pokazują najgorszy wynik od 10 lat - do końca listopada wyeksportowano zaledwie 198 tyś ton koncentratu, przy spadających cenach z końcem roku - informują nas przetwórcy.

Jak potwierdza prezes zakładu przetwórczego, który prosił o anonimowość, widoczny jest również spadek spożycia koncentratu w kraju, szacowany na około 5-10% r/r.

Rozmówca sadyogrody.pl szacuje, że do końca lipca maksymalnie 1 mln ton jabłek może zostać sprzedane jako jabłka deserowe czy na eksport lub w kraju, a to oznacza, że około 300 tyś. ton jabłek będzie musiało trafić na przemysł, bazując na szacunkach WAPA dotyczących zapasów na początek stycznia (1,36 mln ton).

A co na temat rynku zagęszczonych soków owoców mówi analityk rynków rolnych? Zapytaliśmy Jakuba Oliprę, ekonomistę z Credit Agricole.

Zgodnie z danymi Eurostatu wolumen polskiego eksportu zagęszczonego soku jabłkowego w sezonie 2019/2020 obniżył się do 263,1 tys. ton (spadek o 29,3% r/r). Spadek był przede wszystkim efektem niższych krajowych zbiorów jabłek. Zgodnie z danymi GUS w sezonie 2019/2020 zbiory jabłek w Polsce wyniosły zaledwie 3,1 mln ton (spadek o 23,8% r/r względem rekordowego sezonu 2018/2019). Pandemia w swojej początkowej fazie oddziaływała w kierunku wzrostu polskiego eksportu zagęszczonego soku jabłkowego, dzięki ograniczonemu eksportowi ze strony Chin. Ograniczenia podażowe były jednak decydującym czynnikiem determinującym nasze możliwości eksportowe w poprzednim sezonie - komentuje.

- Początek sezonu 2020/2021 przyniósł wyraźny spadek eksportu polskiego eksportu zagęszczonego soku jabłkowego. Warto jednak pamiętać, że na początku zeszłego sezonu eksport wspierany był przez znaczące zapasy - dodaje.

Uwzględniające relatywnie dobre ubiegłoroczne zbiory jabłek, które zgodnie z danymi GUS w sezonie 2020/2021 ukształtowały się na poziomie 3,4 mln ton (wzrost o 10,3% r/r), w kolejnych miesiącach ekspert oczekuje wzrostu eksportu polskiego eksportu soku w ujęciu rocznym. Jego zdaniem, w kierunku wzrostu będzie oddziaływać również mniejsza produkcja zagęszczonego soku w Chinach ze względu na mniejsze zbiory jabłek w tym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI