Ceny malin zrównane z ziemią. Plantatorzy przegrywają nierówną walkę

Autor: Sylwia Sałyga 20 września 2022 20:59

Ceny malin zrównane z ziemią. Plantatorzy przegrywają nierówną walkę Ceny malin w skupach spadły poniżej 7 zł/ fot.shutterstock.com

Ceny malin w zasadzie zostały ściągnięte do poziomu dna. Stawki są już tak niskie, że plantatorom nie pozostaje nic innego, jak odejść od dalszego zbioru malin.

Ceny malin w skupach spadły poniżej 7 zł

Plantatorzy malin cały sezon prowadzą nierówną walkę z wywierającymi presję cenową zakładami przetwórczymi. W tej chwili ta walka jest już w zasadzie przegrana.

Aktualnie zakłady przetwórcze kupujące malinę obniżyły stawki do najniższego w tym sezonie poziomu 8 zł za kilogram malin "na rampie". Automatycznie przekłada się to na ceny w skupach, które wynoszą 6-7 zł za kg w zależności od regionu.

Plantatorzy zaprzestaną zbioru malin?

W trakcie całego sezonu plantatorzy informowali, że ceny malin nie są akceptowalne wobec kosztów produkcji i zbioru jakie ponoszą. Pomimo tego, ceny sukcesywnie były obniżane. Teraz doszło do maksymalnej obniżki, która w zasadzie zakończy tegoroczny zbiór. Cena 6 czy 7 zł za kilogram malin w żadnym wypadku nie zrekompensuje kosztu zbioru maliny jesiennej.

Czy o to właśnie chodzi przetwórniom, aby przyspieszyć zakończenie sezonu? Gdyby nie chciały kupować malin, to po prostu by tego nie robiły. Czy dalej chodzi o zakup towaru po jak najniższej stawce? Czy może także o sprawdzenie, jak bardzo plantatorzy są skorzy zbierać maliny nawet za grosze?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI