×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny jabłek w skupach powinny wzrosnąć bo popyt na koncentrat jest ogromny

Autor: Krystyna Zagórska 22 października 2022 15:45

Ceny jabłek w skupach powinny wzrosnąć bo popyt na koncentrat jest ogromny Zapotrzebowanie na koncentrat jest wysokie. Ceny jabłek wzrosną?/ fot. shutterstock

- Sadownicy obawiają się wysokich kosztów przechowywania. Szybciej sprzedają jabłka, ponieważ mamy ograniczenia eksportowe potężne, na rynku krajowym też nie ma gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na jabłko deserowe – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Bożena Nosecka, prof. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej –PIB.


Producenci jabłek w obawie przed wysokimi kosztami przechowywania, kosztami energii, mniej wkładają jabłek do chłodni, podaż jabłka do przemysłu jest wysoka – mówi dr hab. Bożena Nosecka, prof. IERiGŻ-PIB.

Przeczytaj: Jabłka przemysłowe 2022: Ceny skupu nie powinny być niższe niż 0,55 zł/kg

Ceny jabłek przemysłowych 2022

Ceny jabłek do przetwórstwa z ostatnich notowań IERiGŻ-PIB, są mniej więcej zbliżone do cen z roku poprzedniego z analogicznego okresu.

 

- Mam nadzieję, że do końca okresu zbiorów, czyli do końca listopada ceny jabłek nie będą się obniżały, bo sadownicy są naprawdę w bardzo ciężkiej sytuacji – podkreśla.

Ceny koncentratu jabłkowego 2022

Ceny jabłek przemysłowych mogą nie spaść ze względu na duże zapotrzebowanie na koncentrat soku jabłkowego na rynku światowym. Produkcja jabłek w Chinach jest mniejsza, w granicach ok. 20 proc., co przełoży się na spadek produkcji koncentratu jabłkowego.

- Podobnie mniejsze są zbiory w krajach Ameryki, oraz w Stanach Zjednoczonych w związku z tym ceny koncentratu idą w górę - mówi dr hab. Bożena Nosecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI