Ceny jabłek przemysłowych przed zbiorami. Jakie stawki?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 05 września 2022 08:09

Ceny jabłek przemysłowych przed zbiorami. Jakie stawki? Zdaniem sadowników obecne stawki są zdecydowanie zbyt niskie. Podrożała ropa, środki ochrony i nawozy. Wzrosły również koszty zbioru. / fot. materiały własne

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest raczej stabilna, ale czy zadowalająca dla producentów?

Ceny jabłek przemysłowych wrzesień 2022

Ceny jabłek przemysłowych w większości punktów skupu na Mazowszu oscylują wokół 38-40 gr/kg. Za jabłka z przeznaczeniem na soki otrzymać można nieco więcej - 42 gr/kg. Jak przyznają właściciele punktów skupu cena od dłuższego czasu jest stabilna, a dostawy jabłek przemysłowych regularne. 

Zdaniem sadowników obecne stawki są zdecydowanie zbyt niskie. Podrożała ropa, środki ochrony i nawozy. Wzrosły również koszty zbioru. Stawki za jabłka przemysłowe są w zasadzie niezmienne od lat, bez uwzględnienia rosnących kosztów produkcji i zbiorów. 

Popyt na koncentrat jabłkowy 

Sadownicy spodziewają się, że wraz ze wzrostem podaży jabłek przetwórcy będą próbowali maksymalnie zaniżyć ceny jabłek przemysłowych. Już teraz apelują o rozwagę i nie oddawanie owoców za bezcen. Nie ma bowiem żadnych powodów dla których ceny jabłek do przetwórstwa miałyby zostać obniżone. Z danych GUS wynika, że eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Polski w pierwszych 10 miesiącach sez. 2021/22 (wrzesień-czerwiec) wzrósł o 54 proc. rok do roku do poziomu 242 tys. t. Zmiany w tegorocznej produkcji jabłek w UE mogą wskazywać na utrzymanie popytu na koncentrat jabłkowy w Europie. Zobacz: Sytuacja na rynku jabłek w tym sezonie zależeć będzie od przetwórstwa?

- Jeśli na początku sezonu ulegniemy panice i poddamy się dyktatowi oraz polityce zaniżenia cen skupu dużych przetwórni, to przegramy. Jeśli zaś będziemy umiejętnie regulować dostawy i w momentach sztucznego ograniczania przerobu i spadku cen, ograniczymy sypanie, to się obronimy - apeluje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI