Ceny czarnej porzeczki rosną. Mroźnie chcą obniżek

Autor: www.sadyogrody.pl 12 lipca 2022 08:41

Ceny czarnej porzeczki rosną. Mroźnie chcą obniżek Ceny porzeczek na skupach za wysokie? Mroźnie chcą obniżek/ fot.shutterstock.com

W miniony weekend ceny za porzeczki w skupach przekroczyły 8 złotych. Mroźnie już uważają, że ceny są za wysokie i chcą obniżek.

Ceny czarnych porzeczek w tym sezonie już są dwukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku, gdzie ceny w środku sezonu osiągały 3-4 zł. W ten weekend w powiecie kraśnickim ceny za czarne porzeczki w skupach przekroczyły 8 zł. Obecne ceny są wysokie szczególnie w porównaniu do ubiegłych lat, kiedy ceny porzeczek w skupach nawet nie dobijały do 1 zł.

Mroźnie chcą niższych cen za czarne porzeczki

Jednak z wysokiego poziomu cen nie są zadowolone krajowe mroźnie z zagranicznym kapitałem. Według relacji skupów z woj. lubelskiego mroźnie mocno dają do zrozumienia, że ceny porzeczek na mrożenie są za wysokie i na dzień dzisiejszy ich cena powinna wynosić maksymalnie 7-7,50 zł za kg, a nie ponad 8 zł.

Tymczasem w zupełnym odwrocie są ceny porzeczek do tłoczenia. Przetwórnie chcące pozyskać porzeczkę na tłoczenie są wstanie zapłacić bezpośrednio na zakładzie nawet od 8,50 do 9 zł za owoce. Tak było w minioną sobotę.  Zapotrzebowanie na koncentrat porzeczkowy jest w tym sezonie ogromne. Jeżeli tłocznie nadal będą wyrażały chęć zakupu każdych ilości porzeczek na koncentrat, to pewnym jest to, że mroźnie nie dostaną od plantatorów owoców w takich ilościach, które zaspokoiły by popyt.

Jaka jest podaż czarnych porzeczek?

Według informacji z punktów skupujących podaż porzeczek jest bardzo zróżnicowana. Zimna wiosna niekorzystnie wpłynęła na wiele plantacji. Jedni plantatorzy informują, że w tym sezonie są w stanie uzyskać w tym sezonie maksymalnie 2-3 tony z hektara. Inni twierdzą, że dadzą radę uzyskać nawet 15 ton z hektara.

Czytaj także: Czarne porzeczki 2022: Rosną ceny skupu

Czarne porzeczki 2022 - z jakimi cenami rusza skup?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI