ZSRP: Planowane zamknięcie granic z Ukrainą 15 czerwca

Autor: www.sadyogrody.pl/ Związek Sadowników RP 12 czerwca 2020 08:42

ZSRP: Planowane zamknięcie granic z Ukrainą 15 czerwca Planowane zamknięcie granic z Ukrainą/ fot. shutterstock

Związek Sadowników RP w ostatnim czasie otrzymuje od sadowników z całej Polski bardzo niepokojące informacje dotyczące planowanego zamknięcia przez stronę ukraińską przejść granicznych z naszym krajem. Ma to nastąpić prawdopodobnie z dniem 15 czerwca br.

W związku z informacjami o planowanym zamknięciu granic z Ukrainą z dniem 15 czerwca 2020r. Związek Sadowników RP skierował w tej sprawie pismo z prośbą o podjęcie interwencji i udrożnienie ruchu na granicy do Premiera RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej.

-W  chwili obecnej, mimo pandemii koronawirusa mamy wypracowany system, który umożliwia pracownikom z zza wschodniej granicy jej przekroczenie i podjęcie legalnego zatrudnienia do pracy w rolnictwie. Taka pomoc jest aktualnie kluczowa dla plantatorów truskawek, których zbiór właśnie się rozpoczyna. Niebawem rozpocznie się również zbiór borówki amerykańskiej. Dlatego musimy podjąć wszelkie dostępne kroki, aby napływ siły roboczej z Ukrainy był wciąż możliwy na dotychczasowych zasadach - podaje Związek Sadowników RP.

Nieoficjalnymi powodami zamknięcia granic zewnętrznych przez Ukrainę jest złe traktowanie ich obywateli przez polskie służby graniczne. Przedstawiane są przykłady, iż Ukraińcy poddawani są zbyt szczegółowym kontrolom - nie mającym związku ze względami bezpieczeństwa. Zdarzają się sytuacje, iż tzw. przewoźnik jest kilkukrotnie zawracany z kolejki z powodu np. drobnej usterki technicznej pojazdu.

Powyższe powoduje, iż Ukraińcy muszą oczekiwać na granicy po kilkadziesiąt godzin, a nawet kilka dni w różnych warunkach atmosferycznych – bez dostępu do możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych.

Mając na uwadze powyższe Związek Sadowników RP zwracamy się do Premiera z prośbą o pilną lustrację tej sprawy, oraz w razie potrzeby podjęcia interwencji zmierzającej w kierunku sprawnego i płynnego przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy. Siła robocza z zza wschodniej granicy jest dla polskich gospodarstw kluczowa. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych z Ukrainy w naszym kraju od wielu lat jest ogromne, bez których nasze gospodarstwa sobie nie poradzą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI