×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zrównanie emerytur rolniczych z emeryturami z ZUS. Rząd dyskutuje nad projektem

Autor: PAP 20 grudnia 2022 12:44

Zrównanie emerytur rolniczych z emeryturami z ZUS. Rząd dyskutuje nad projektem ma dyskutować o projekcie dotyczącym zrównania emerytur rolniczych z emeryturami zusowskimi/ fot. shutterstock

Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady podczas których ma dyskutować - według zapowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera - o projekcie dotyczącym zrównania emerytur rolniczych z emeryturami klasycznymi, zusowskimi.

"Dzisiaj na posiedzeniu rządu ten projekt będzie dyskutowany, czyli zrównanie emerytur rolniczych z emeryturami klasycznymi, zusowskimi" - oświadczył Müller we wtorek rano w Radiu Zet.

Emerytury rolnicze a emerytury z ZUS

"W tej chwili, o ile dobrze pamiętam, emerytura minimalna rolnicza wynosi ok. 1080 zł, a emerytura z ZUS 1588 zł. Chcemy (to) w taki sposób zrobić, żeby zrównać te emerytury" - dodał.

Według zapowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu o godz. 12 planowana jest wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

W trakcie niedawnego spotkania "Zgromadzenie Polskiej Wsi", politycy PiS przedstawiali kierunki rozwoju rolnictwa. Wicepremier Kowalczyk mówił m.in. o kwestii emerytur rolniczych. "Od 15 czerwca obowiązuje ustawa, która umożliwia rolnikom przechodzenie na pełną emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Tak jak emeryci w systemie ZUS-owskim mogą pracować na emeryturze" - podkreślił.

"Jest jeszcze jedna niedoskonałość, którą chcemy naprawić. To jest system waloryzacji emerytur, który jest rozbieżny z systemem emerytalnym w ZUS. Tak, jest przygotowana ustawa, ten system chcemy wyrównać. Chcemy, aby emerytury w ZUS-ie i w KRUS-ie przy waloryzacji, przy innych systemach, były traktowane jednakowo. To jest ta konieczność wyrównania szans" - powiedział Kowalczyk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI