Zmiany w wycince drzew w 2023. Kiedy będzie potrzebne zezwolenie?

Autor: SadyOgrody.pl / Dziennik Gazeta Prawna 07 grudnia 2022 16:01

Zmiany w wycince drzew w 2023. Kiedy będzie potrzebne zezwolenie? Szykują się zmiany w zasadach wycinki drzew na własnej posesji / fot. shutterstock

Od 2023 roku zostaną wprowadzone zmiany w zasadach wycinki drzew dla osób fizycznych. Będzie można wycinać grubsze drzewa bez zezwolenia. Jakie zmiany jeszcze wprowadzono?

Wycinka drzew 2023 - nowe przepisy i zmiany

Będzie łatwiej wyciąć drzewo na własnej posesji. Nowe przepisy o wycince drzew z założenia mają ułatwić ten proces poprzez zniesienie barier administracyjnych i prawnych. Jednak dla sceptyków powód jest inny - rząd chce zezwolić na łatwiejszą wycinkę po to, żeby łatwiej było o opał do ogrzania domów. 

Wycinka drzew 2023 bez zezwolenia

Bez zezwolenia będzie można usunąć większe drzewo. Zwiększono o 20 cm obwód pnia drzewa (mierzony na wysokości 5 cm), którego wycięcie będzie wymagało zgłoszenia.

- Projekt przewiduje też skrócenie z 21 do 14 dni terminu na dokonanie przez organ oględzin drzew zgłoszonych do wycinki oraz z 14 do 7 dni terminu na wniesienie przez urzędnika ewentualnego sprzeciwu. Jednocześnie zakłada się wprowadzenie ustawowego 14-dniowego terminu na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu złożonego przez organ - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Zezwolenie na wycinkę drzew 2023 - kiedy będzie potrzebne? 

Według nowych przepisów o zezwolenie na wycinkę drzewa na własnej posesji trzeba będzie się ubiegać kiedy to odwód pnia przekroczy: 

- 100 cm – w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

- 85 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

- 70 cm w przypadku pozostałych gatunków. 

Dotychczas wartości te były mniejsze : 80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego i 50 cm w przypadku pozostałych gatunków. 

Kiedy można wycinać drzewa? Terminy 2022

Drzewa można wycinać po 16 października. Do tego czasu drzewa i ptaki przebywają pod ochroną. Wycinka może trwać do 2 lutego. Terminy określa ustawa dot. ochrony gatunkowej zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI