Zerowy VAT na żywność - kiedy zostanie wprowadzony ?

Autor: PAP 22 grudnia 2021 11:51

Zerowy VAT na żywność - kiedy zostanie wprowadzony ? Zerowy VAT na żywność - kiedy zostanie wprowadzony ?/ fot.pixabay.com

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że "jakiś czas temu" złożył wniosek o obniżenie do zera podatki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe, ale cały czas nie ma na niego odpowiedzi.

"Robimy wszystko. Ja prowadzę niemal codziennie rozmowy, aby móc wdrożyć zerowy VAT. To będzie bezprecedensowe działanie, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie" - stwierdził Morawiecki podczas uroczystości oddania do użytku przebudowanego odcinka drogi nr 933 w województwie śląskim.

Jak mówił, rząd stara się na wszelkie możliwe sposoby zmniejszyć inflację. "Z szacunku dla obywateli zmniejszamy koszty paliwa" - wskazał.

Zerowy VAT na żywność - zostanie wprowadzony ? 

Dopytywany, kiedy zerowy VAT na żywność mógłby zostać wprowadzony, podkreślił, że trwają rozmowy z KE dotyczące obniżenia danin.

"Wystąpiłem także do Komisji Europejskiej, rozmawiałem o tym z przewodniczącą KE Von der Leyen parę dni temu i komisarzem Paulo Gentilonim, aby obniżyć VAT na paliwo. Tego nikt nie zrobił w Europie. Właściwie to jest, jak to mówią prawnicy europejscy, +poza dyrektywą+. Ale dla nas nie ma zadań niemożliwych, staramy się wypracować odpowiednie rozwiązania, na pewno potrwa to jeszcze kilka tygodni" - powiedział.

"A więc zarówno w odniesieniu do zerowego VAT na żywność, jak i obniżonego VAT na paliwa, działamy. Pewnie w tej pierwszej kwestii w ciągu najbliższych paru tygodni będziemy mogli podjąć odpowiednie decyzje i wtedy je zakomunikujemy i one też przyczynią się w najbliższym czasie do obniżenia kwestii inflacyjnej" - dodał.

Minister finansów Tadeusz Kościński zadeklarował wcześniej w środę, że spodziewa się, iż VAT na żywność będzie zerowy od 1 lutego, a obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc. "To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej spawie" - mówił Kościński w Polskim Radiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI