×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zatrzymano grupę zajmującą się organizowaniem nielegalnego pobytu Ukraińców

Autor: PAP 05 maja 2021 16:31

Zatrzymano grupę zajmującą się organizowaniem nielegalnego pobytu Ukraińców Grupa przestępcza zajmowała się organizowaniem nielegalnego pobytu Ukraińców w Polsce; fot. shutterstock.com

Na Podkarpaciu rozbito zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnego pobytu Ukraińców w Polsce. Zatrzymano łącznie 28 osób, w tym 23 Polaków i 5 Ukraińców.

Jak poinformowała rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor, celem przestępczej działalności grupy było czerpanie korzyści majątkowych z organizowania i legalizowania pobytu cudzoziemców w Polsce.

Żona rolnika na czele grupy przestępczej

Na czele grupy stała 47-letnia kobieta, żona rolnika, mieszkanka Podkarpacia. "To ona organizowała proceder wyznaczając konkretne zadania dla poszczególnych osób" - przekazała mjr Pikor.

Zaznaczyła, że członkowie grupy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania przekroczenia granicy wbrew przepisom poprzez rejestrowanie fikcyjnych zaproszeń w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

"Słupy" zapraszały obywateli Ukrainy

"Co istotne, w procederze wykorzystywane były osoby tzw. słupy które to udostępniając swoje dane osobowe rzekomo zapraszały obywateli Ukrainy. Ten proceder umożliwiał nielegalne przekroczenie granicy Ukraińcom i ostatecznie zalegalizowanie ich pobytu w krajach Unii Europejskiej" - wyjaśniła rzeczniczka BiOSG.

Podkreśliła, że z zebranych dowodów wynika, że grupa mogła ułatwić nielegalne przekroczenie granicy i zalegalizowanie pobytu ponad 700 cudzoziemcom.

Podejrzanym grozi od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej przez funkcjonariuszy SG z Lubaczowa trwało dwa lata (2020 i 2021), a ostatnie zatrzymanie i ogłoszenie zarzutów miało miejsce kilkanaście dni temu.

"W trakcie działań funkcjonariusze z Lubaczowa przeszukali 20 lokali mieszkalnych na Podkarpaciu. Zabezpieczono m.in. dokumentację w zakresie wystawiania zaproszeń cudzoziemcom w Polsce, telefony komórkowe, karty SIM, komputery" - wymieniła mjr Pikor.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Przemyślu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI