Wzrost stóp procentowych. Raty kredytów będą jeszcze wyższe

Autor: money.pl 08 marca 2022 17:43

Wzrost stóp procentowych. Raty kredytów będą jeszcze wyższe Podczas marcowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej po raz szósty podniosła stopy procentowe. / fot. shutterstock

Podczas marcowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej po raz szósty podniosła stopy procentowe. RPP zdecydowała się na ich podwyżkę o 75 pb. Oznacza to, że wysokość głównej stopy referencyjnej to teraz 3,50 proc.

Poprzednie decyzje RPP o podniesieniu stóp procentowych miały na celu przede wszystkim obniżenie inflacji (jej wysokość w styczniu 2022 r. wyniosła 9,2 proc.). Do tego doszła teraz także rosyjska agresja na Ukrainę, która wpłynęła nie tylko na znaczne osłabienie złotego, ale także na podwyżki na stacjach paliw, na które wpływ miały też rosnące ceny ropy.

[Aktualizacja] Ceny ropy już sięgnęły 8 zł/l. Dramat na stacjach paliw

Wyższe raty kredytów

Kolejna podwyżka stóp procentowych będzie miała największy wpływ na kredyty hipoteczne, co jest spowodowane ich wysokimi kwotami, ale i w większości zmienną stawką oprocentowania. Jeżeli WIBOR 3M zwiększy się o 0,75 pp., to miesięczna rata kredytu (przy założeniu, że marża banku wynosi 2,3 proc., a okres kredytowania to 30 lat), za każde pożyczone 100 tys. zł wzrośnie o ok. 49 zł.

Więcej na money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI